Airsoft Bulgaria Forum
Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: DIY Gun/Scope cam или достъпна камера с увеличение  (Прочетена 9059 пъти)

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
    • Профил

Отдавна исках да си направя камерка с увеличение, която да монтирам в предната част на пушката и да използвам кадрите от нея за динамично монтирани клипчета във FPS стил. След изгледани няколко клипчета за вдъхновение ми хареса идеята камерката да е скрита в PEQ кутия. Отхвърлих варианта за ползване на Contour Roam или GoPro камери, тъй като монтирането им ще дебалансира и утежни пушката. А и не съм сигурен, че при тях монтирането на достъпна 25 милиметрова леща ще е толкова безпроблемно, както при Мобиуса. В момента ми остава само да монтирам камерата в кутията, но пускам темата сега, та ако някой реши да направи нещо подобно да има достатъчно време преди края на сезона.

За упражнението ми трябваха следните чаркове:
Няколко бележки по чарковете:
  • Камерката идва окомплектована с 820 mAh батерия (~ 2 часа запис), 1мм шестогран за фиксиране на лещата в цокъла ѝ, USB кабел, велкро монтажна лепенка и планка за монтаж на стойка. Първата ви спирка в опознаването на камерата е http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1904559. Програмка за конфигуриране на камерата може да си дръпнете от тук >> http://www.mytempfiles.info/mobius/
  • 25 милиметровата леща е с предварително монтиран инфрачервен блок-филтър. Няма нужда отделно да се поръчва такъв. Доста нагледно и разбираемо обяснение на различните размери лещи може да разгледате тук >> http://www.aliexpress.com/item/25mm-IR-Cut-CCTV-Board-Lens-for-CCTV-Security-Cameras/2043478875.html
  • TV out кабелът може да си го спестите, ако решите да настройвате на фокус лещата през компютър и не предвиждате да пускате снимки или видео директно на телевизора.
  • Удължителният кабел за лещата ще ви е нужен най-вече ако искате да скриете камерата в друга кутия... а това е неизбежно, ако ще ползвате по-голямата батерия.
  • По-голямата батерия идва без конектор!
  • Може да монтирате камерата и в обикновена dummy PEQ кутия, но ще трябва да режете и пробивате, за да си осигурите достъп до бутона за пускане на камерата. Недостатък на монтажа в кутия без пробиване/рязане е, че за да достъпите USB порта на камерата ще трябва да разглобявате PEQ кутията.
Докато пробвах варианта с една евтина dummy PEQ кутия ми хрумна, че нищо не пречи от нея да се ползва само пикатини монтажа. Изрязан и закрепен с болтчетата си за дъното на Мобиус камерата, монтажът изглежда така:

Това позволява камерата да бъде монтирана възможно най-ниско и центрирано спрямо линията на цевта и полета на топчето:

Втора Мобиус камерка с широкоъгълна леща ще ползвам обърната към мен. Или монтирана на главата в посока напред.

На тези необработвани клипчета може да добиете представа за качеството на видео от Мобиуса. Първото е от камерата с 25 милиметровата леща, второто - от тази с широкоъгълната леща. Разстоянието от прозореца ми до знака за път с предимство е ~ 65 метра.

Та така... темата е с продължение :)
Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
Re: DIY Gun/Scope cam или достъпна камера с увеличение
« Отговор #1 -: май 03, 2015, 23:04:08 pm »

Нещо не съм доволен от резултата при теста в игра днес. И с просто око се вижда, че едвам се вижда какво се случва:

Голям проблем се оказва запазването на неподвижност при стрелба. С 25 милиметрова леща, която има ефект на 4х зуум, всяко потреперване излиза както го виждате - яко клатене. Стабилизирането на кадрите с постпроцесинг не е опция, заради неизбежното размазване, което ще направи топчетата направо невидими... Още малко като се раззелени гората и цялата тази наситена палитра от цветове в кадрите допълнително ще усложни проследяването на топчетата на запис.
Активен

Crazy Something™

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3 779
    • Профил
« Отговор #2 -: май 04, 2015, 09:02:00 am »

Ето ти един тест който правих преди доста време, оптиката я взех от Барета и е 3-9х40 и ГоПро зад нея. Вързах камерата с тиксо заради теста. Дървото по което стрелям е на около 30 метра.
За читаво видео трябва и по голямо увеличение. Тогава търсих еърсофт оптики с изискването да са къси и с по голяма леща но ударих на камък.
Лично според мен не трябва да се кръстосват оста на камерата с пътя на топчето, при теб дори ще е по добре ако камерата е на странична релса на пушката.
Пробва ли да пуснеш автоматичната стабилизация на тубата, да видиш какво ще изкара тя ?
Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #3 -: май 04, 2015, 09:49:46 am »

Лично според мен не трябва да се кръстосват оста на камерата с пътя на топчето, при теб дори ще е по добре ако камерата е на странична релса на пушката.

Бях я монтирал отстрани при един тест. Дори обмислях покупка на 3D принтиран монтаж, но не ми хареса, че на кадрите изглежда сякаш някой стреля встрани от мен. Ще ми се кадърът да е все едно камерата е зад оптика.

Пробва ли да пуснеш автоматичната стабилизация на тубата, да видиш какво ще изкара тя ?

Пробвах. Още по-голям блър на кадрите, сравнен с Warp Stabilizer VFX филтъра в After Effects. Продължавам да търся приемливо решение на проблема с по-читави постпроцесинг методи. Ясно е, че ще е доста по-трудно да стоя абсолютно неподвижен, докато стрелям :).
Активен

Crazy Something™

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #4 -: май 04, 2015, 10:36:46 am »

Е те за това повечето такива видеа са от разни снайперисти, кротко си лягат и пердашат.
Активен

large

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
    • Профил
« Отговор #5 -: май 09, 2015, 16:33:46 pm »

Здравейте!
От половин година съм реализирал този проект, след като гледах видео в Интернет.
Аз също съм с 25мм леща, която купих от българска фирма, но нямаше ИЧ филтър, затова си купих от КитайБей.
Имам ПОСП 6х24 оптика, и ми се струва че увеличенията са доста близки.. Както и да е. Ето едно видео, което постнах във Варненската Фейсбук група. Адмирации за нинджата, която ме застреля от такава дистанция.
https://youtu.be/yT2x3rEjrf4
*Видеото е обработвано, черното отстрани и скалата са добавени допълнително.

Иначе даа... Аз снимам с СВД на Риъл Сорд ... бая усилия си трябват за РЪЧНА стабилизация на образа, щото камерата ми е почти на върха на 5.5 килограмовата "пръчка" :)

Eто и снимки на пръчката.... Ножа не го нося, щот някои хора ме гледаха странно...  :ok а фенера е за нивелация.

Камерата я бях сложил първо на "стандартна" АК/СВД пикатини планка, но не можех да се целя.

На една игра бях навил 10см релсичка с тиксо за оптиката и камерата беше върху оптиката, но във всеки случай по нещо куца.
Клипът е от малкото, които са се получили, и като фокус и като съосност, но монтажа е реализиран така:

И при мен стърчеше обектива, но използвах по-вътрешната опция за монтаж на камерата. Кабелчето е малко огънато, но става. Използвам външна УСБ батерия.

Мисля да сложа поликарбонатна плоскост пред обектива, затова съм оставил профила по-дълъг опред. Отзад е за закрепване на батерията.
Първоначално мислех да правя цяла кутийка от този Г образен профил и да зарежа стандартната кутийка.
не стана. Двата чипа, които загряват са на различна височина и е рисковано да са с един радиатор... някакси дадох нещо на късо и платката изгоря. Кпих си само платка и камерата е в игра... Ще сложа радиатор на лъскавите работи отвън...
« Последна редакция: май 09, 2015, 16:43:13 pm от large »
Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #6 -: май 09, 2015, 20:04:16 pm »

Единственият смислен начин за измъкване на кадри, които да не те докарат до припадък, докато ги гледаш, е чрез Warp Stabilizer филтрите в After Effects или Premiere. По-горното клипче, прекарано чрез оптимално настроен такъв филтър дава този резултат:

Основен недостатък в някои случаи е "нагъването" на части от картината при софтуерната стабилизация. Това може да се намали само чрез по-стабилна стойка при стрелба. Поне от тази камера аз мисля да ползвам само кадрите със стрелба/попадение, така че ми трябват само броени секунди от всяка подобна ситуация. Значителното crop-ване на кадрите при стабилизация, както и екстраполираният зуум, за да се скрият черните участъци встрани от кадрите, резултат от crop-ването, могат да се редуцират като се използват само тези участъци от клипа, при които има незначителна разлика между отделните кадри като композиция. Така усредняването при стабилизацията няма да влоши съществено крайния видео резултат.

За информация, 42 минути клипчета с 30 кадъра/сек. във формат 720р (mpeg4 енкодинг с 6500 kbit/s, без звук) са 2 ГБ.
Активен

large

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #7 -: май 10, 2015, 16:57:08 pm »

Даам, не се бях замислял за автоматичната стрелба, щото мога да пускам само по едно топче. Аз снимам на 720р, 60кад/сек на "тясната" настройка и сигурно от там идва 6х увеличението. Снимах на макс Kbps, но намалих на Средно, както и да е... 5мин пак са около 500МБ. А последния за сега официален фурмуеър. Обработката я правя с Афтър Ефектс, ама лаптопа БЕШЕ писък на модата 2008...  Пробвах и Lightworks x64 (12.0.2), също става, поне е безплатна за некомерсиално ползване.
Ако някой има идеи за други безплатни програми, поддържащи  забавен кадър, прозрачен овърлей да казва. Върха на сладоледа че е да можеш да импортираш всички видеа, от няколко камери и да ти ги подреди едно след друго. Само да прехвърляш от камерата на главата към тази, зумнатата и евентуално обратна камера на оръжието...
Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #8 -: май 11, 2015, 12:38:59 pm »

Аз снимам на 720р, 60кад/сек на "тясната" настройка и сигурно от там идва 6х увеличението.

Как прецени, че увеличението е 6х? Сравни картината от камерата с това, което виждаш през ПОСП ли? Защото тези лещи са с фиксирана фокална дължина, 25 мм, и няма как да определиш точно zoom-а. Можеш само грубо да го сметнеш по формулата:

(разстояние до обекта на фокус) * 4,8 / (широчина на кадъра) = (фокална дължина на лещата)

Т.е., на 25 мм леща за кадър с 5 метра широчина, фокусното ѝ разстояние ще е 26 метра от камерата. От там вече по размерите на обекта в кадъра можеш да определиш приблизително увеличението, което получаваш от лещата.
Активен

large

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #9 -: май 11, 2015, 14:08:44 pm »

Да, общо взето по този начин. Гледам колко коли се побират наляво във зрителното поле от (да речем) червения голф на паркинга.
Активен

Stalker

• Бергет 9
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 270
    • Профил
« Отговор #10 -: май 13, 2015, 15:43:57 pm »

Този aвстриец дава доста информация:

https://www.youtube.com/watch?v=glc8_JsNJ9M

http://novritsch.com/mygear

https://www.youtube.com/watch?v=6GbRGTQaBUk

Според мен,важното е да включваш камерата само,когато се прицелваш и стреляш.
Поздрави
Активен

large

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #11 -: май 13, 2015, 16:59:07 pm »

Бях написал дълъг постулат с препратка към нещо, което бях видял в интернет, накрая се оказа че е на сайта, който сте дали по-горе. Става дума за приставката за монтаж на камерата под 90градуса, която решава всички проблеми с прицелване, съосност и т.н, освен един... от къде да вземем т.нар. "beam splitter" (на български- полупрозрачно огледало). Като търсих информация, намерих че в България се предлагат тонирани стъкла, марка "Стоп-Сол" (не го пиша както е на ингилийски, за да не ме обвинят в реклама).
В тоя ред на мисли, някой има ли познат джамджия, който да даде предложение за полупропускливо огледало? Другите материяли ги има във ВиК отделите на железариите...

Отностно включването на камерата- Мобиуса има една екстра- снима, когато му пуснеш 5v на miniUSB входа. Ако спреш захранването, приключва файла и се гаси. Човек може да си направи кабел с разклонители за колкото си иска камерки (helmet-cam, scope-cam и reverse "I'm-Cool-cam") и да ги включи към една батерийна банка. управлението ще става с един единствен прекъсвач.
« Последна редакция: май 13, 2015, 17:15:06 pm от large »
Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #12 -: май 13, 2015, 18:08:24 pm »

Този aвстриец дава доста информация: ...
Идеите на Новрич са ОК за снайперисти. Камерата е над оптиката.

Според мен,важното е да включваш камерата само,когато се прицелваш и стреляш.
Включвам камерата по усет и я изключвам веднага, след като съм маркиран. 32 ГБ карта побира към 9+ часа материал, което си е достатъчно за една неделна игра, дори да се отплеснеш.

Отностно включването на камерата- Мобиуса има една екстра- снима, когато му пуснеш 5v на miniUSB входа. Ако спреш захранването, приключва файла и се гаси. Човек може да си направи кабел с разклонители за колкото си иска камерки (helmet-cam, scope-cam и reverse "I'm-Cool-cam") и да ги включи към една батерийна банка. управлението ще става с един единствен прекъсвач.
Това е идейно, ако се намери пауър банка, побираща се в PEQ кутия. Иначе за такова изпълнение, каквото съм тръгнал да правя >> https://youtu.be/BytAIghTiJc се ползва бутона за включване на самата кутия.
Активен

large

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #13 -: май 13, 2015, 18:29:04 pm »

Банки има всякакви... Този модел:

Можеш да го изкормиш и да разпределиш клетките както си искаш в мястото, с което разполагаш. Само трябва добра изолация.
Като гледам, отделните клетки не се балансират, но пък се намират по за няколко лева. Крайния резултат във Ват часове ще зависи от колко клетки си свързал в паралел. В идеалния случай, вместо 18650 батерия, може да се ползва максималната събираща се 1S липо клетка. Така няма да се стига до проблеми с баланса.
Активен

Crazy Something™

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #14 -: май 13, 2015, 19:48:05 pm »

Това е истината пичове :)

Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
Активен

Crazy Something™

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #16 -: май 13, 2015, 20:07:50 pm »

Да уточним, без камерата и без оптиката :)
Има го и за 1000, но според мен това е посоката в която трябва да се работи.
Активен

large

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #17 -: май 13, 2015, 21:24:57 pm »

Това е истината пичове :)

Бях написал дълъг постулат с препратка към нещо, което бях видял в интернет, накрая се оказа че е на сайта, който сте дали по-горе. Става дума за приставката за монтаж на камерата под 90градуса, която решава всички проблеми с прицелване, съосност и т.н, освен един...

Всъщност се оказа че това, дето го мисля не е било на точно този момък "Novritsch", а на друг пак известен еърсофт снайперист от Ютюб.

Dobey

http://www.airsoftsniping.com/?p=13

Някакси тази конструкция ме грабва с простотата си. Само трябва да се намери стъкло, но тия дни ще разпитам джамджиите наоколо.

Относно 3Д принтираната стойка... аз бих си взел само ако е от алуминий... Точно тоя Браян, дето продава стойките, ме светна как да си оправя картината на камерата. Не бях си сложил инфрачервен филтър и всичко беше розово-лилаво. Всякакви опити за софтуеърна корекция го докарваха на филмовия "ретро спомен" сепия ефект.
Активен

large

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #18 -: май 13, 2015, 21:45:18 pm »

A това е най-якия туториъл, който съм намирал на тема "оптически мерник" за такъв вид камерка.
Толкова як и подробен, че не го ползвам. Рещих моята оптика да няма отблясъци и мазни петна и тем подобни  ;)
https://www.youtube.com/watch?v=0Zvgn_dDA2c
 Който иска, може да свали файловете и да ги ползва (трябва ви и Adobe After Effects)

Aз исках да си направя собствен файл, така че мнго ми помогна този клип:
https://www.youtube.com/watch?v=hjKveXAVFcU

Като се сдобия със заветното Е&L АКСУ, ще си направя една камерка с 12ММ леща и такъв овърлей:

Ама без ръчичките де  *1
Активен

Crazy Something™

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #19 -: май 13, 2015, 21:58:01 pm »

Тя конструкцията е екстра, ама проблема е че тия неща работят с читави оптики с голям ай релийф. С еърсофт копия няма как да се получи това ми се струва. Иначе продават еднопосочно фолио.
Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #20 -: май 14, 2015, 00:49:06 am »

Dobey наскоро приключи с един доста интересен и уникален проект - http://airsoftgearguide.com/?p=12

...

Тези "конструкции" с камери и оптики едно връз друго може и да са много добри и удачни, но не ми се връзват с идеята пушката ми да е лека и балансирана. Нямам мерак да ставам снайперист, така че няма да жертвам мобилността и удобството на текущата ми платформа заради това scope кадрите да са максимално автентични.
Активен

large

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #21 -: май 14, 2015, 09:24:36 am »

Извинявай за оспамването на темата.
Явно за да се реши проблема със замазването трябва или да използваш леща с по-малко (16-12мм) фокусно разстояние или материала от тая камера да го пускаш на забавен кадър. Във всеки случай, трябва да снимаш с 60 кадъра в секунда. Аз съм направил и двата режима с еднакви настройки, за да не става фал.

Не знам защо, но като отворя накой мой файл,сниман с 60fps,  BSplayer ми показва 1280х720@120... сигурно софтуеърно се дублират отделните кадри, за да може да се догони GoPro, поне на хартия.

Мислил ли си за защита на лещата от топчета? Аз си взех плоски резервни стъкла за подводен кейс за GoPro, ама ми се струва че идват големи. Може с плексиглас да е по-добре, ама ще се драска... На широкоъгълната трябват от извитите стъкла, но тях още ги чакам.
Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #22 -: май 14, 2015, 10:47:34 am »

Извинявай за оспамването на темата.

Изобщо не е оспамване, точно по темата си пишеш. Всяка споделена информация ще е полезна за някой :)

Явно за да се реши проблема със замазването трябва или да използваш леща с по-малко (16-12мм) фокусно разстояние или материала от тая камера да го пускаш на забавен кадър. Във всеки случай, трябва да снимаш с 60 кадъра в секунда. Аз съм направил и двата режима с еднакви настройки, за да не става фал.

Леща с по-малко фокусно разстояние не ми върши работа, защото повече ми е важно обектът на фокус да е възможно най-"зуумнат". 25 и 35 милиметровите лещи дават образ, най-близък до човешкото възприятие за отдалеченост, макар и да изглежда като приближен/зуумнат. Обърни внимание на клиповете на Хамза как картината от GoPro-то му прави играчите, по които стреля, да изглеждат сякаш са на 80+ метра от него, а те са на не повече от 50 метра всъщност.
Определено снимането с 60 fps ще реши проблема със замазването, но ще удвои заетото място на картата. Ще пробвам в няколко игри с колко свободна памет ще завърша и ще преценя.

Мислил ли си за защита на лещата от топчета? Аз си взех плоски резервни стъкла за подводен кейс за GoPro, ама ми се струва че идват големи. Може с плексиглас да е по-добре, ама ще се драска... На широкоъгълната трябват от извитите стъкла, но тях още ги чакам.

Бях се загледал по едни евтини протектори за бързомерци - http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20150513234049&SearchText=lens+protector+airsoft, но не вършат работа, защото стойката за закрепване на плексигласа е точно пред лещата, когато съм монтирал камерата с импровизирания нисък монтаж. Когато я поместя в PEQ кутията протекторът ще свърши работа.
Активен

large

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #23 -: май 14, 2015, 12:51:48 pm »

25 и 35 милиметровите лещи дават образ, най-близък до човешкото възприятие за отдалеченост, макар и да изглежда като приближен/зуумнат. Обърни внимание на клиповете на Хамза как картината от GoPro-то му прави играчите, по които стреля, да изглеждат сякаш са на 80+ метра от него, а те са на не повече от 50 метра всъщност.
Определено снимането с 60 fps ще реши проблема със замазването, но ще удвои заетото място на картата. Ще пробвам в няколко игри с колко свободна памет ще завърша и ще преценя.

Toва с милиметрите е вярно но на камера със сензор, голям колкото филмов кадър. Там 24мм и 35мм ти дава зрително поле, все едно гледаш с едно око, но размера на МОбиус сензора е нищожен, затова толкова малки милимиетри вадят такъв зуум.

Относно големината на файла- не забравяй, че на 60 кадъра в сек, Мобиуса снима на ниската резолюция 720р.   
При мен един 5мин клип излиза 546-548 МБ. Не можах да намеря клипове на 30 кад/сек и 1080р да сравня размера.
С една пауър банка (с една 18650 батерия) снимах около 4 часа и 32ГБ картата беше с останали 1.5ГБ. Това на непрестанно снимане (зарязана камерата на балкона).
Аз съм доволен от камерата, за тия размери.. единствения кусур- замазването няма физически как да бъде отстранен при това фокусно разстояние. Аз с оптиката на 50м като наблюдавам целта гледам да съм неподвижен като снимам, ама виждам в "реално време" как ще ми подскача саписа.
Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #24 -: май 14, 2015, 14:27:28 pm »

Относно големината на файла- не забравяй, че на 60 кадъра в сек, Мобиуса снима на ниската резолюция 720р.   

Аз снимам само в 720р. Загубата на качество, сравнено с 1080р, е много по-малка, спрямо плюсовете - по-малко време за постпроцесинг в After Effects/Premiere и повече заснето време за гигабайт.
Активен