Airsoft Bulgaria Forum
Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: DIY Gun/Scope cam или достъпна камера с увеличение  (Прочетена 9504 пъти)

Crazy Something™

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3 779
    • Профил
Re: DIY Gun/Scope cam или достъпна камера с увеличение
« Отговор #25 -: май 14, 2015, 16:41:54 pm »

Вижте колко е размера на матрицата на този Мобиус и си умножете по него за да разберете реално колко мм са лещите.
Активен

large

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
    • Профил
« Отговор #26 -: май 15, 2015, 15:02:23 pm »

Хвана ме мерака за стойка, "Вариант 2" . Още бистря "Вариант 3"

И с камерата:

Има и байонетно захващане, освен ръждивия болт  :ok

Струва ми се надеждно. Стойката на камерата ляга плътно на огнеприкривателя. Мисля да пробия една дупка  и да направя М3 резба за регулиращ по вертикала болт, ама може да се окаже ненужно...

Надявах се с отдалещения монтаж да избегна воя на мотора, ама нейсе... Пак се чува пущината, по-слабо ама се чува. Яко е че се чува и някакво дрънкане на ламарина, все едно изхвърчат гилзи от затвора. Пък може и той да хлопа...
Както казват в една малоумна реклама- Тичам за бира... и спрей.
Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
    • Профил
DIY Gun/Scope cam или достъпна камера с увеличение
« Отговор #27 -: май 15, 2015, 22:23:06 pm »

Идейно :). А защо не спреш записа на звук от камерката?
Активен

large

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #28 -: май 16, 2015, 09:20:27 am »

Идейно :). А защо не спреш записа на звук от камерката?

Не съм го спрял, защото за сега това ми е единствената камера. Другата (със стандартната В леща) съм я дал на брат ми и стои в колата. Когато си я докопам пак не бих спрял звука поради една причина- синхронизацията на кллиповете от двете камери ще става по-лесно. Първо по времето на заснемане в долния десен ъгъл, после по картината и накрая по звука. Не мисля че ще е лесно да се разчита само на картините, защото фокусните разстояния са доста различни.  Едно време все се чудех защо като снимат филм все има мацка, дето минава с табела с данни за дубъла и щракат с една висяща на панта дъска  :ok
Като се замисля, може дори да махна датата от записа, тогава със сигурност ще ми е по-удобно да имам звук.
Активен

large

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #29 -: май 16, 2015, 14:20:10 pm »

http://www.dashware.net/how-it-works/
Eто и програма за едитване на видеоклипове от Helmet-cams. Главно програмата е насочена към мото спортове, но все пак...
Програмата изглежда да е била купена от GoPro и тогава явно са я осрали. В смисъл, спрели са Open source модулите... Все пак. Инсталирах я и има хляб в нея. Не може да се сложи динамична карта от Гугъл (Гугъл искали много пари за да им се ползва API-то), но все пак, хората са си написали как да заобиколиш това ограничение. Избираш "Heading Map" и слагаш под него една снимка на картата по избор. Има подробности във FAQ.

Идеята е телефона да събира информация в CSV файл- GPS данни, посока, СЪРДЕЧЕН РИТЪМ  :ok и каквото пще може да се измисли и те да се покажат на видеото чрез подходящ инструмент.
Ако функционалността за разработване на собствени модули работи....... тогава със един сензор в пълнителя и дори наличните топчета могат да се показват на екрана  <12>/

*Всъшност, не в пълнителя а в хопъп камерата. Един прост, дълъг микросуич, прекаран през дупка в камерата, цъкащ от преминаващите топчета....

Или нещо на база светодиод и фототранзистор, че да не пречи на подаването на топчета.
И още един, дето да отговаря за ресетване на брояча, между пушката и пълнителя. 
Чакай, че се размечтах..
« Последна редакция: май 16, 2015, 14:28:40 pm от large »
Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #30 -: май 17, 2015, 21:25:06 pm »

За мен просто комбо с кадри от камера на челото и гън-камера е достатъчно. Синхронизацията не е задължително да е перфектна, до кадър. Достатъчно е "на око" да се нагласи така, че да изглежда естествена. Затова и звук от една камера ми е достатъчен. Въпрос на предпочитания и преценка :)... А това с FPS-style HUD съм си го мислел, даже тръгнах да си правя негови елементи в After Effects-а, но се отказах.
Активен

large

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #31 -: май 17, 2015, 23:45:27 pm »

Всъщност си зверски прав за звука на едната камера... Сигурно и аз щях да стигна до тоя извод, ако ползвах 2те камери но...  :10x Дори е добра идея видеата да се позастъпват, малко.
Относно идеята за полупропускливото огледало, намерих и друг вид, доста по-солидно "трупче". В този клип този клип са ползвали едно нещо... "Utact Angle Sight", за което дори не подозирах че съществува :) . Пазарна икономика :) . Та... чужденецът се оплаква, че много му се смалило зрителното поле, защото дал по-доброто разположение на ГоПро камерата (от рисунката долу на тях им липсва компонента С). В разговора се е намесил и човека от който аз взех идеята за 25мм леща и са дискутирали, а АЗ накрая им дадох акъл  :9:0 да ползват 90 градусова призма (може и от бинокъл), за да сменят и удължат посоката и пътя на светлината. С поред мен, с по-голямо от стандарното фокусно разстояние на лещата на Мобиус (да речем 6мм) може да се получи... сносно. Стига да не се окаже че някоя от призмите е прекалено малка и показва само половината зрително поле.

Скалъпих набързо една рисунка, Ще им я пратя, да видим дали ще се заинтересуват да тестват и като си избистрят дизайна, ще го копираме :)

Oтносно ДашУеъра... имам големи надежди. Има един "километраж" с подобна форма,

на който отделните стълбчета/чертички могат да се преработят на патрони- кеф ти 5, 7, 10, 30, 50, 100... Въпрос на играчка в настройките. Хубавото е че всеки създаден "километраж" може да се споделя с други хора, ползващи програмата.  ;)

За презареждането си признавам че се улях....  :-[ :P .  Наистина няма смисъл от чак такава автоматизация. Съвсем спокойно може да се създаде файла с данни (дето показва как намаляват патроните) чак когато е готова режисьирската версия на клипа и дойде време за FPV/HUD ефектите.  Ако се случи да презареждаш в кадър- броиш колко топчета изхвърчат и нагласяш брояча (файла)  <1>/

Не искам да вадя 25мм лещата от камерата и пак да сложа широката, само заради времето, което изгубих докато я фокусирам. Нищо че съм я белязал...
Ще си направя тестов материал с телефона.

GPS с вграден компас ползват при дроните; един пулсомер, микрофон и с Ардуино може да записваш къде си по "картата", на къде блееш, колко щум вдигаш (за снайперисти) а пулса ще показва до колко си във филма :)

Като говорим за филм... то станало утре...

Ето един тестов клип, скалъпен набързо с разцъкване на менютата. Видеото е снимано с телефон, а данните са събирани със същия телефон. В клипа са използвани само данните за GPS и компас . Индикатора "7,62" е закачен към скоростта, защото ми беше по-лесно, а "9х18" не е вързан за нищо. Данните за компаса са кофти, защото снимах с телефона и нямаше как да го държа като компас (ако има значение де). Освен това GPS местоположението е напасвано без точен географски ориентир... Като за проба...

Червеното лого горе може да се махне, оставих го от куртоазия :)
« Последна редакция: май 18, 2015, 20:38:32 pm от large »
Активен

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #32 -: май 18, 2015, 22:16:23 pm »

Поздравления за клипчето, а и идеята с призмата изглежда обещаваща  :9:1

От видеото единственото, което съвпада с първоначалната ми идея, е полупрозрачната карта с почти реално времеви ъпдейт на движението. Допълнително мислех да изведа и времето. Това помага на зрителя да се ориентира по-добре какво, къде и кога се случва, особено ако гледа 30+ минутно видео от игра и има възможност да гледа и клипове от други играчи. Един вид, да си сглоби и запълни представата. Останалите елементи от типичен HUD повече биха разсейвали зрителя, а и изискват доста време за подготовка и реализация, което поне аз не бих инвестирал.

Бях си направил това: https://youtu.be/1Qi06rhZJDk, но се отказах да го ползвам, защото не исках клиповете да приличат на кадри от шутър, колкото и ефектно да е.
Активен

CMOKO

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
    • Профил
    • Sunday Tactical Airsoft Shop
« Отговор #33 -: октомври 29, 2015, 13:03:55 pm »

Здравейте,

Дано темата не е мъртва безвъзвратно :)

Надявам се да е от части по темата, въпреки че тук се обсъждат малко по-различни варианти на scope cam, от този, който съм избрал да пробвам.
На кратко: реших да заснемам част от неделните развлечения в гората в стил "първо лице". Снимането на кадри без увеличение предполагам че не подлежи на текущото обсъждане.
Така или иначе по-голям интерес за мен лично представлява заснемането на кадри "през оптиката" - със сериозно оптично увеличение, по такъв начин, че да е видна траекторията на топчета и мястото на попадение, както и реакцията на опонента :)
Тъй като не съм запознат в особени детайли с видео записващата техника, реших да попитам познат, като му представих основните варианти, които се ползват за целта - mobius с модификации / камера от някакъв вид, която да гледа директно през оптиката / както и решението, на което се спрях - камера с добър оптичен zoom над оптиката, която да снима поне HD1080. Препоръката, която получих беше - да има оптичен стабилизатор.

Ето снимки на това, което използвах за заснемане на 1-2 клипа, за да видя, дали изобщо подобна камера ще покрие изискванията за качество на видеото:

Тази конкретна камера е Sony HDR-CX210
И тежи под 300 гр. заедно с монтажните аксесоари и защитното покривало, което към момента е камуфлажна мрежа :)

Ето видео, което успях да направя с нея:
https://www.youtube.com/watch?v=_AnZ_S3xk90

Обработено е с Pinnacle Studio 17

Използването на тази камера, а предполагам и на повечето със сходни качества налага правенето на сериозни компромиси - важно е да се има предвид положението на обектите пред камерата, защото много лесно се прави филмче с фокус на камерата върху неща на 15 метра пред мишената. Стрелбата през храсти и пролуки между дървета, които са между камерата и мишената е трудна за качествено заснемане, което рефлектира върху играта на снимащия. Информацията, която срещам е по-скоро против Sony за подобни приложения, или по-скоро "за" други производители, точно заради фокусирането - неговата скорост по-специално. 

Основното нещо, което ме притеснява към момента е високата проводимост на звука от гиърбокса към камерата. В случая използваната пушка е със стандартния си мотор, който не блести с особени качества и това много се усеща.

Така или иначе е снимано от статична позиция. Нямам представа, дали подобно решение е приложимо за по-динамичен начин на игра. И това ще бъде пробвано :)
« Последна редакция: октомври 29, 2015, 13:18:22 pm от CMOKO »
Активен
Sunday Tactical Airsoft Shop
www.sundaytactical.com

Fisher

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #34 -: октомври 29, 2015, 21:02:12 pm »

Оптичният стабилизатор е задължителен. Неприятното е, че е функциналност, срещана предимно в скъпи модели камери. Иначе подобни ползват Novritsch, Bodgeups и Dobey. За снайпери са ОК, но за карабини са доста непрактични.
Активен