Airsoft Bulgaria Forum
Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Здравейте, това е информационна база-данни на зараждането и създаването на еърсофта в България.

Към настоящият момент, този форум се ползва само като национален архив, а основната част на дискусиите са преместени в facebook. Поздрави,

Автор Тема: Новите промени в ЗДДС aka Операция Шок и Ужас  (Прочетена 7838 пъти)

ParaTrooper

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82
    • Профил

Не че бих искал да ви развалям настроението навръх Нова Година, но ето я поредната секира от държавата ...
Съгласно измеменията на Закона за данък върху добавената стойност, публикувани в ДВ Брой 95, 01.12.2009 (стр. 3) и в сила от 01.01.2010 прагът за освобождаване от данък при внос на стоки става 30 лв. за пратки от ЮЛ и равностойността на 45 евро, при малки пратки от ФЛ (вж. ЗДДС чл. 58, ал. 1, т. 12).

Не знам как ги виждат нещата тези хора, но аз с 30 лева дори шипинга трудно мога да си покрия :-\
Дано някой има коментар, който да опровергае, това, което четох ...   :'(
Активен
We few, we happy few, we band of brothers; For he today that sheds his blood with me. Shall be my brother
- William Shakespeare, King Henry V

(Lt George Rice, 10th Armor) Looks like you guys are gonna be surrounded.
(Cpt Winters) We're paratroopers, Leutenant. We are supposed to be surrounded.
Band Of Brothers, Ep. 5 Crossroads

Markov G

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 167
    • Профил
Re: Новите промени в ЗДДС aka Операция Шок и Ужас
« Отговор #1 -: декември 31, 2009, 13:07:02 pm »

От това, което пише тук http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135533201 , новините наистина не са добри.
Има хипотетична възможност да се използват следните вратички:
"е) внася имущество във връзка с встъпване в брак;
...
к) внасят подаръци, получени в рамките на международните отношения;"

Някой има ли опит как НАП тълкува "във връзка с встъпване в брак" и "в рамките на международните отношения". Сватбен и/или корпоративен подарък (или мостра) придружен с писмо дали се класира за промоцията?
Активен
Memento mori.

HORNET

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2 141
    • Профил
    • www.airsoftsystems.com
« Отговор #2 -: декември 31, 2009, 13:15:32 pm »

Това се прави поради масовата практика да се внасят стоки със силно занижени фактури (10% от реалната стойност) и от друга страна за стимулиране на европейската икономика в условията на световна икономическа криза (по този начин много клиенти вече биха предпочели да купят стоката от европейски дистрибутор, вместо от азиатски или американски, което разбира се си е секира за потребителя).
Активен
Fucking Predator...

Kurtev

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 609
    • Профил
« Отговор #3 -: декември 31, 2009, 13:27:44 pm »

Markov G както и да го тълкуват не знам дали митничаря ще ти повярва, че си купил автомат с 5 пълнителя и тактическа жилетка, като сватбен подарък (примерно на жена си). Или пък работиш с компютри и JG ти праща подарък мостра, за ви вървят бизнес отношенията. Истината е, че ядеме дебелия и това е. Фактури с занижена стойност и те така.
Активен
"Никога не стреляй, когато няма кой да ти отвърне"

Markov G

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #4 -: декември 31, 2009, 14:59:50 pm »

Че схемата е ДГД бедните - това ясно. Интересно ми е как ще реагират властите на колетна пратка с подарък универсален балбукатор от Минг Шенг за Иван Петров. Ще се занимават ли изобщо да разбират какво има в колета? Как ще го оценяват?
Досега съм бил свидетел как куриерът носи пакет, примерно с гащи, и всичко е ОК. Дали да са 3 чифта за 5 Евро или Виктория Сикрет за 300 на пакета отгоре не пише. Как сработва ЗДДС в този случай е интересно? ... Май единственият вариант да се разбере е "разведка боем".
Активен
Memento mori.

Kurtev

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #5 -: декември 31, 2009, 15:02:24 pm »

Според мен всичко е късмет, ако видят три чифта гащи им дреме, щото си мислят, че няма да вземат пари. Ама я виж тиии, нашето момче си е взело реплика ... ооо я да видим колко е митото. Независимо, както каза ти, дали са гащи за 500 долара или калашка за 200.
Активен

Lefi

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 203
    • Профил
« Отговор #6 -: декември 31, 2009, 15:52:11 pm »

Българите сме находчиви хора.Въпрос на време (и желание ) е да се измисли някой вратичка.

П.С Където има воля ,има и начин.
Активен

Markov G

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #7 -: декември 31, 2009, 17:08:29 pm »

Е хайде тогава, хващайте се за волята, търсете начини и споделяйте тук добрите практики.
Дай Боже много творчески успехи в борбата за по-ниски цени през новата година !
Наздраве !!!
Активен
Memento mori.

Bagera

• Berget 10
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 175
    • Профил
« Отговор #8 -: декември 31, 2009, 19:09:06 pm »

Добре ме наебаха тия. Чакам една пратка от 14-ти и ще пристигне в други ден. Честито на печелившите хаха.

=GHOST=

• Хиените
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2 320
    • Профил
    • http://s016.radikal.ru/i337/1108/00/7305fcde9f15.gif
« Отговор #9 -: декември 31, 2009, 20:29:17 pm »

E да му се не види....
По принцип щом е прието като закон невиждам какво може да се направи, явно ще се плаща 20% горница. Но не проблема е само в тези 20%. Те носят след себеси куп сложни бюрократични глупости свързани с освобождаването на стоката. Издаването не ЕОРИ номер е пълна щуротия пък и на всичко отгоре става за цял ден редене по опашки. След което се налага да се  дават тъпи обяснения на митничаря какво е еърсофт и защо ми е нужна оптика. (да речем)

Може ли да направите едно уточнение

Изпращач        Получател

Фирма             Фирма               -   30лв
Фирма             Частно лице      -    ???лв

Това е важно!
« Последна редакция: декември 31, 2009, 20:31:46 pm от Цецо »
Активен
Работя за да си спонсорирам хобито

ParaTrooper

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #10 -: януари 01, 2010, 00:54:19 am »

Тук не става въпрос за внос на стоки с търговска цел, извършван от юридически лица - там няма какво да се тълкува или прагове.
По това, което асимилирам от неприятната новина, ако частно лице ти изпрати нещо до 45 евро, минаваш метър. Ако "пазаруваш" от фирма, тази граница е скромните 30 лв.  :-X
Но и двата случая се отнасят до получател физическо лице.
Активен
We few, we happy few, we band of brothers; For he today that sheds his blood with me. Shall be my brother

Kurtev

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #11 -: януари 01, 2010, 12:14:31 pm »

Цецо, не говорим за 20 %. Митническите такси са си друго нещо. Там си е е*ало века бате. Направо от кръста те режат!
Активен

Markov G

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #12 -: януари 01, 2010, 13:45:59 pm »

Ха честита нова година на всички !!! ... и най-първом на Багера за рядкото щастие да е данъчен първопроходец.
Замирам в трепетно ожидание да разбера как ще се развие казусът.
Активен
Memento mori.

Cartman

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 131
    • Профил
« Отговор #13 -: януари 03, 2010, 05:20:54 am »

Пак го измислиха д.ба и тъпаците както не трябва.
Тия дет си внасят ще си внасят.Сега колетите ще се разбият на малки колетчета,което ще удесетори работата на митничарите,ще забави целия цикъл и друго няма да стане.Ще се отворят работни места за митничарите,ще се закупува техника и реално нито сериозните търговци ще се оосвободят от сивата икономика,нито бюджета,напротив той ще се натовари.А който трябва ще си се адаптира и ще си разбие поръчките на части.
Болни мозъци!

Активен
Пречи ли ви шума в главата ми?

Stalker

• Бергет 9
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 270
    • Профил
« Отговор #14 -: януари 05, 2010, 10:20:29 am »

Най-голямата тайна е,че силата е в хората.Точно това не искат да знаем!

Нека ти вземат ДДС за правене на нищо.

Активен

thunderchief

• - Четящ -
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 000
    • Профил
« Отговор #15 -: януари 05, 2010, 10:48:18 am »

Както написах и във форума на Дивизията, ориентирайте се към магазините от ЕС за неща над 45 евро. Така и така ще си платите допълнителните пари, но нещата ще си пристигнат у вас и ще си спестите тоталното разтакаване из Разменната Пощенска Станция и Митница София, и изпълнения от сорта на "А сега идете при едикойси митнически агент да ви попълни декларацията, щото това е е.ало си е мамата колко сложен документ и вие сигурно ще сбъркате на всяка цена", чийто реален смисъл е "Бегом да дадеш 20-50 кинта на братчеда" и това за безплатна услуга.
Фактурите със занижена стойност не са решение. Който не е решил, той не ви е хванал(много простичко става и на митническата администрация ще и струва стотинки) и води след себе си и други гадости от сорта на това, че ако ви затрият пратката дори и да сте я застраховали, ще си получите само 30-50% от парите обратно(стойността по занижената фактура).

А да и един другарски съвет ако вземат много да ви въртят и да ви гледат като едни 20 кинта не е зле вместо да си плащате да се сетите за някой от тези телефони
02 9859 4504
02 9859 4496

или за едни големи пощенски кутии, които следва да са на видно място в митническото учреждение или за ей тази бланчица 

Или за адреса на Централно Митническо Управление(намираем е в нета)

По-горе прочетох нещо озадачаващо. Защо издават ЕОРИ номер на физическо лице? Трябва да се поровя из Модернизирания Митнически Кодекс или да погостувам на бившите си колеги в АМ, но ми се струва, че физическо лице получаващо стоки за собствена употреба, не следва да се регистрира като икономически оператор(Economic Operator Registration and Identification). Всеки случай на момента в който ми поискат такъв номер, ако внасям стоки за лична употреба, директора на АМ, ще да получи писмо с питане от мене, а май и не само той.
« Последна редакция: януари 05, 2010, 11:05:10 am от thunderchief »
Активен
Шофьор на снегорин

Cartman

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #16 -: януари 05, 2010, 13:20:40 pm »

Според мен ще има и плюсове.Хората ще се откажат от практиката да си пазаруват от чужбина и ще почнат да ползват повече българските магазини,те от своя страна ще бъдат по-добре заредени.
Активен

Bagera

• Berget 10
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 175
    • Профил
« Отговор #17 -: януари 05, 2010, 17:42:35 pm »

Днес бях да си взема една пратка (приорити меил) от САЩ. Не доплатих ДДС, нищо че стойността само на стоката беше 25$, а с доставката 60$.

Един човек преди мен обаче трябваше, даже му искаха и ЕОРИ номер, какъвто нямаше разбира се. Забравих да го питам колко пари му е поръчката обаче. Докато чаках митн.инспектор да прегледа пакета ми го чух да си чете на глас - прочете стойността само на стоката (без доставката) и като че ли реши, че няма смисъл за 25$. Не знам той ли ги решава тия неща там, но съм доволен. След като си взех пакета се опитах да разбера нещо за тая 30лв. граница и разбира се никой нищо не знаеше.

thunderchief

• - Четящ -
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #18 -: януари 05, 2010, 18:17:54 pm »

Ако не си икономически оператор ЕОРИ номер е необходим само при подаване на обобщена декларация. А в случая "Зуйо си взима стоките купени от един източник от САЩ за лична употреба" примерно ми е много съмнително да искат такава.
Активен
Шофьор на снегорин

ParaTrooper

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #19 -: януари 05, 2010, 18:22:38 pm »

При мен и при двете освобождавания до сега ми се наложи да ми издадат ЕОРИ, защото фигурира като реквизит в ЕАД-то.

@Bagera: Алилуя! Обнадеждих се, че колкото и да е гладна държавата, може и да случа на някой заспал служител ...
Активен

thunderchief

• - Четящ -
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #20 -: януари 05, 2010, 18:49:44 pm »

При мен и при двете освобождавания до сега ми се наложи да ми издадат ЕОРИ, защото фигурира като реквизит в ЕАД-то.

@Bagera: Алилуя! Обнадеждих се, че колкото и да е гладна държавата, може и да случа на някой заспал служител ...
А? Две различни ЕОРИ? Някой в това митническо учреждение много през просото го е подкарал и явно си е взимал тестовете с рушвет
Активен
Шофьор на снегорин

ParaTrooper

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #21 -: януари 05, 2010, 21:15:18 pm »

Всъщност имах предвид, че и двата пъти ми търсиха регистрацията, иначе имам един номер.
А за рушветите не коментирам ... ::)
Активен

Cartman

• Неактивен Неактивен
    • Профил
Активен

Berkut

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 586
    • Профил
    • Rogue Warrior
Активен

ParaTrooper

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #24 -: януари 07, 2010, 18:49:12 pm »

Еленков Президент !!!

ПП Във Митница Варна поне сградата е хубава и няма скорошни следи от активността на Мълдър и Скъли ...
Активен