Airsoft Bulgaria Forum
Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Здравейте, това е информационна база-данни на зараждането и създаването на еърсофта в България.

Към настоящият момент, този форум се ползва само като национален архив, а основната част на дискусиите са преместени в facebook. Поздрави,

Автор Тема: Новите светци - мъчениците от Батак  (Прочетена 22897 пъти)

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8 023
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
Новите светци - мъчениците от Батак
« -: април 02, 2011, 20:59:23 pm »

С панихида в катедралния храм "Св. Александър Невски"
преди минути се постави началото на църковния ритуал
по канонизацията на избитите българи от Батак и Ново село
по време на Турското робство.
Панихидата е част от богослуженията за канонизацията
на избитите в Батак и Ново село българи. Тя е едно от
историческите събития в историята на Българската
православна църква и държавата.

Батак и посечените за вярата българи

Не бива да забравяме !!!

Упокой на душите на мъчениците от Батак !!!

Да живей България !!!

Активен
Д-р Мечков Лечителят
психиатричен гинеколог на свободна практика;
лекува всякакви форумни заболявания

nikeza

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 689
    • Профил
Re: Новите светци - мъчениците от Батак
« Отговор #1 -: април 03, 2011, 00:52:37 am »

Евалата за темата, много отдавна това трябваше да се направи, а не да се влиза полемика. Големи са били, всеки българин, независимо от вероизповеданието ( българин ) трябва да посети Батак и да пробва да си представи това събитие. Бил съм там и се прекланям пред тези БЪЛГАРИ .
Активен

Panzerfaust

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
    • Профил
« Отговор #2 -: април 03, 2011, 23:21:23 pm »

Тези хора са били изклани заради вярата и желанието си да бъдат свободни Българи.Поклон пред паметта им!Едно време турците са ни клали,а сега се опитват да ни асимилират икономически и културно.500 години черно робство не трябва да се забравят и прощават.Още повече,че тези мръсни варвари не са ни се извинили и не проявяват грам разкаяние.
Активен
Bonus penis,paxus domus!

Vallez

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 536
    • Профил
« Отговор #3 -: април 04, 2011, 01:02:39 am »

А какво е мнението ви за канонизирането на В. Левски?
Активен

Panzerfaust

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
    • Профил
« Отговор #4 -: април 04, 2011, 07:57:35 am »

Аз съм за.
Активен
Bonus penis,paxus domus!

Angerfist

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 159
    • Профил
« Отговор #5 -: април 04, 2011, 10:37:07 am »

Да бъде канонизиран като християнски светец ли ?
Активен
Тя ми вика "ама аз си имам гадже" ... то и аз си имам телевизор вкъщи, ама ходя на кино нали !?!?!

Vallez

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 536
    • Профил
« Отговор #6 -: април 04, 2011, 11:15:01 am »

Да.
Активен

Wolf

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 120
    • Профил
« Отговор #7 -: април 04, 2011, 11:17:32 am »

Не съм голям спец, но по-скоро е мъченик.
Активен

Angerfist

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #8 -: април 04, 2011, 11:38:42 am »

:5:7
Активен
Тя ми вика "ама аз си имам гадже" ... то и аз си имам телевизор вкъщи, ама ходя на кино нали !?!?!

Le Shlem

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2 479
    • Профил
« Отговор #9 -: април 04, 2011, 12:07:30 pm »

Не знам дали сте запознати,но в учебниците по история в Турция няма никаква информация за тези 500 години,които са ни клали като животни.
А пък в учебника по история (по-новите издания) в нашата мила родина не пише "Турско Робство" а "Турско Присъствие".
Германия и до ден днешен плаща репарации на Израел за Холокоста,а защо Турция не ни плаща на нас репарации за тези 500 години???
Поклон пред паметта на загиналите Българи
Активен

Angerfist

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #10 -: април 04, 2011, 12:48:46 pm »

Отговор - по същата причина поради която Италия не плаща на 1/2 Европа за империализма по време на римската империя.
Едно е да изтребиш няколко стотин хиляди за кратко време, друго е да ги завладееш..
Активен

Fen4eto

• Зоната
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 153
    • Профил
« Отговор #11 -: април 04, 2011, 13:29:19 pm »

:4:10 Решението - всички с голи глави, кубинки и Напред! към Турция.  <20>/
Активен
You'll Never Walk Alone!

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #12 -: април 04, 2011, 13:33:35 pm »

:4:10 Решението - всички с голи глави, кубинки и Напред! към Турция.  <20>/

И кат минем границата, ко праим ?

За Левски - цълквата ни отказва да го припознае като светец,
заради споделено от самия Левски някакво убийство на дете.

В този смисъл на нещата - защо и Бенковски да не стане светия ?

Поздрави,
Активен
Д-р Мечков Лечителят

Fen4eto

• Зоната
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 153
    • Профил
« Отговор #13 -: април 04, 2011, 13:48:04 pm »

Ко праим... Бой, бой доде може и после славна смърт...
Поздрави,
Фенчето
Активен
You'll Never Walk Alone!

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #14 -: април 04, 2011, 13:53:56 pm »

35 мин активен бой и после България, свободна от българи зона  ???
Надявам се, че не го мислиш сериозно.
Както и това с оголяването на главите,
което е първият признак на затворника.

Поздрави,
Активен
Д-р Мечков Лечителят

Boris the Blade

• Хиените
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103
    • Профил
« Отговор #15 -: април 04, 2011, 14:21:18 pm »

Здраво , момци
       Според неотдавнашно изявление ,на Светия Синод към Българската Патриаршия,
  канонизирането на Васил Левски за светец не било възможно защото бил "...убил
  дете..." и тн. >:(. Това оправдание , Църквата черпи вероятно от легендата в която
  Апостола влиза в дюкяна на Незнамкойси в Ловеч за да "открадне" оставените от
  дюкянджията пари. По нещастно стечение на обстоятелствата , в магазинчето е ос-
  танал чирака на чорбаджията , и става неволен свидетел на влизането на Левски.
       Апостола го убива , за да не оставя свидетели, или да не се вдигне потеря , ко-
  ято да преследва крадеца , и те така.
       На следващата сутрин , Апостола е заловен в къкринското ханче и ...

Активен

aleksandar92

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70
    • Профил
« Отговор #16 -: април 04, 2011, 18:23:32 pm »

Отговор - по същата причина поради която Италия не плаща на 1/2 Европа за империализма по време на римската империя.
Едно е да изтребиш няколко стотин хиляди за кратко време, друго е да ги завладееш..
Не съм съгласен. По време на Априлското въстание Турция изтребва хиляди хора целенасочено с ясната идея да избие и потурчи колкото се може повече, за мен това е геноцид. Извършеното действие определено не е обикновенно  'потушаване'. Историята на империята е пълна със зверства и погром над християните, самия данък девширме(кръвния) е просто... примери бол.
Древен Рим, Свещенната Римска Империя, Византия, България... и прочие са завладявали, разликата между начина на третиране на въпросните върху местното население, и начина на третиране на местното (християнско) население от Турция е очевиден.
Сравнението на Османската с Римската империя за мен не е правилно, турците са били винаги абсолютни диваци и такива си остават до краха на империята. Именно поради невъзможността Османската империя да стане 'съвременна' тя губи битката(във всички отношения) с останалите европейски държави.

Примера с Германия и Холокоста е добър, обаче на мен не ми е известна(навярно поради бедната ми обща култура) друга държава която да е признала извършен от нея холокост/геноцид/целенасочено изтребление на население. Освен нашия въпрос, висящи остават въпросите за... арменския геноцид(извършен отново от турците), гръцкия(пак от турците), Гладомора в Украйна(от СССР), режима на Червените Кхмери... и прочие... ?!

Относно въпроса за Левски... За мен е редно той да бъде канонизиран като светец. Самия той е бил монах и примерен християнин, направил е несравнимо много за национал-освободителната борба и ни е оставил светъл пример за това какъв трябва да бъде един човек, вижданията му са изключително толерантни и добри, християнски. Ако не мъченик на Христовата вяра и България... незнам какъв е той.
Оправданието с детето(дори да е вярно) е изключително глупаво, нима княз Борис-Михаил не е избил цели 52 рода... сигурно всичките родове са били бездетни. Нейскам да дълбая, но съм сигурен, че има  доста кървари светци от средновековието(разни католически детски кръстоносни походи... а-у).

И не на последно място по значение... Канонизирането на жертвите от Батак и Ново село е повече от похвален и добър ход от страна на БПЦ. Едни големи адмирации от мен за това! Към останалата дейност на БПЦ оставам скептичен, всекидневно изпъкват мръсни ризи. Последното което ми направи впечетление беше анатемосването на Ванга и Петър Дънов, докато в България скитат доста секти, в Плевен ми прави впечетление нарастването им. Католиците и други люде пък строят красиви храмове... но не и ние, а старите ни гният. За мен в момента БПЦ е загубила ролята си на обединяващ фактор на българското население.

Гледната ми точка е изключително лична и не целя да си налагам мнението.
... И да, предубеден съм и това не ми позволява да направя неутрален исторически анализ.

П.С Извинявам се за сладкодумието си. Brevis esse laboro, obscurus fiо.  ;D

Поздрави!

« Последна редакция: април 04, 2011, 18:29:02 pm от aleksandar92 »
Активен
Celer, Silens, Mortalis

Meine Ehre heit Treue

Berkut

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 586
    • Профил
    • Rogue Warrior
« Отговор #17 -: април 04, 2011, 18:27:12 pm »

Напълно съм съгласен с мнението на aleksandar92 и подкрепям изложената теза!!
Активен

Angerfist

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #18 -: април 04, 2011, 22:46:32 pm »

Извършените зверства по време на априлското въстание са силно казано геноцид... Зверства, издевателства, кланета и т.н. да, но за геноцид не можем да говорим... При априлското въстание нещата не стават планирано, както при холокоста над евреите. Нацистка Германия с години е била подготвяна да бъдат изтр...и толкова много евреи. Жестокостта проявена от турците по време на Априлското въстание, не може да бъде оправдана, но и със сигурност не може да бъде наречена геноцид. Не ме разбирайте погрешно, не защитавам турците и товя което са направили, но поглеждам нещата от по-обща гледна точка. Начинът им за справяне с вътрешната временна криза, колкото и да бъде жесток, оства спонтанно решение и не може да бъде наречен геноцид.

Относно въпроса за канонизиране, и за БПЦ, аз съм твърдо против, това един национален герой да бъде превърнат в християнски такъв. БПЦ за мен е пълна помия, както и самата църква като цяло..
Активен

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #19 -: април 04, 2011, 22:57:59 pm »

БПЦ за мен е пълна помия, както и самата църква като цяло..

Eто я БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА

И тези искат да определят Васил Левски за свой бизнес-капитал...

Гнусливи нещастници долни и мазни, заблудители и пиявици народни.

:3:3
Активен
Д-р Мечков Лечителят

thunderchief

• - Четящ -
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 000
    • Профил
« Отговор #20 -: април 04, 2011, 23:03:50 pm »

Цитат
Относно въпроса за канонизиране, и за БПЦ, аз съм твърдо против, това един национален герой да бъде превърнат в християнски такъв. БПЦ за мен е пълна помия, както и самата църква като цяло..
Благодарение на тази така наречена "помия" и едни събития успешно приключили със султански ферман през 1870 г. ти говориш именно български, а не на гръцки или турски или влашки.
Друг е въпроса, че към настоящия момент искането на каквито и да е компенсации и обвиняването на днешна Турция(по една случайност появила се след ПСВ, колкото и сродни на нашия Волен там да се опитват я изкарат за друго) за каквото и да е случило се преди 1919 година е признак на отчаяна политиканщина и обикновено се прави когато никакви други карти не са му останали на съответния субект в ръкавите.
Активен
Шофьор на снегорин

Angerfist

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #21 -: април 04, 2011, 23:08:03 pm »

Thunderchief не ме разбирай погрешно, но църквата през 1870 и тази към настоящия момент няма нищо общо! По нито 1 параграф!
Активен

thunderchief

• - Четящ -
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 000
    • Профил
« Отговор #22 -: април 04, 2011, 23:18:13 pm »

Thunderchief не ме разбирай погрешно, но църквата през 1870 и тази към настоящия момент няма нищо общо! По нито 1 параграф!
Донякъде мога да се съглася, но само до някъде. Църквата е доста широко понятие и да ти кажа виждал съм части от нея, които в доста голяма степен напомнят църквата ни от 1870, че и от преди това. Дано някой ден ти се отдаде да посетиш българския манастир на Атон примерно, ама да знаеш ако ти се отдаде, че такова пътуване си е сериозно изпитание за възприятията(или поне за мене беше). И по същия начин имах удоволствието(наистина си беше удоволствие не ме разбирай погрешно), да видя и едни представители на БПЦ, дето са тръгнали за пари с голямата торба но малко са поокъсняли, така с около 10 години и криво са си направили сметката(безобразно криво), демек без Големия Дебелогъз Кръчмар
« Последна редакция: април 04, 2011, 23:22:31 pm от thunderchief »
Активен
Шофьор на снегорин

aleksandar92

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70
    • Профил
« Отговор #23 -: април 04, 2011, 23:56:16 pm »

Разбирам какво имаш предвид(Angerfist), но за мен нещата са планувани. Термина робство не е случаен, това показва състоянието ни тогава. Робството не е като покоряването, превземането, завладяването... не е нужно покорените да бъдат третирани като роби, но нас са ни третирали. Дори след справка на пръв поглед... стигаме до следните изводи:

Геноцид е целенасочено и систематично унищожаване, частично или пълно, на дадена национална, етническа, расова или религиозна група посредством:
    * убийство на членовете на тази група;
    * причиняване на тежки повреди на здравословното им състояние;
    * насилствено възпрепятстване на тяхното възпроизвеждане;
    * причиняването на каквито и да е тежки условия за живот, с цел унищожаването на тази група.

След като дефинирахме какво е геноцид. Нека видим действията на Високата Порта и дали те попадат в дефиницията... Тежките условия за факт, те биват най-разнообразни, тежки и 'по-леки' като ограничаването на носената цветова гама. Кръвния данък също е системен и той ограничава популацията на новородените, все пак се взимат деца. С убийства и насилие ни е изпълнен целия фолклор формиран през робството, историите, песните и прочие изобилстват от подобни събития. От историческа гледна точка можем да дадем много индивидуални примери като с житието на златаря Георги от Кратово(изгорен на клада)от 16в., така и житието на св.Никола Нови. В писмото на Бартоломео Де Яно към Йоаниииския орден в Йерусалим също е препоказателно отношението на турците към християните.... и прочие и прочие, колкото дълбая повече излизат.  ;) Един от покушителите на Априлското въстание е Мидхат паша, "който е председател на комитета ,,Сюлерге” (метла), основан за изтребване на християните. Негови са думите, че ,,Русия може да дойде да освободи българите, но дотогава няма да остави нито един жив българин.”". Башибозуците са били мотиварни със злато да безчинстват над българите, били са и свикани на 'свещенна война'. Османската империя влиза в своя период на упадък/криза след Карловацкия мирен договор... а турските кланета върху цивилни са факт много преди въпросния(всъщност започват още от самото покоряване на Балканите). Тоест това не е 'спонтанна политика за справяне с размириците', а основна такава през периода на съществуването и.
Какво излиза... дори на пръв и повърхностен поглед се вижда провеждането на системно и целенасочено унищожаване на християнската популация, както икономически и социално, така и физически. Налице е геноцид.

Дадения пример с Германия нямам желание да го коментирам. Там също има две мнения, не ми се влиза в дискусии. Могли са хората, търсели са си интересите. Ние докато лапаме мухи и пишем за 'турско присъствие' няма да ни признаят нищо. За пари ако става въпрос... до колкото съм запознат още на са върнати въпросните такива(за имотите) на тракииските българи от турската държава.

За БПЦ и Дядо Борис... хубавото което видях преди няколко седмици когато правех едно проучване на близка тема е... че те сами осъзнават своето падение. Поразителен беше примера на един поп, че сегашното състояние на БПЦ е като на умиращ човек. Преди смъртта си(естествена) човешкия организъм е в пълен покой, така и в момента абдикацията на църквата от нейните функции е пример за нейния пълен покой, преди... нали. Вече за содомизъм, мръсни сделки и неспазване на каноните... спор няма, примери навсякъде.

П.С Brevis esse laboro, obscurus fiо.  ;D
Поздрави!
« Последна редакция: април 05, 2011, 00:06:26 am от aleksandar92 »
Активен
Celer, Silens, Mortalis

Meine Ehre heit Treue

Angerfist

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #24 -: април 05, 2011, 00:53:07 am »

Абе многознайко я се освести и разгледай историйте ня другите големи империи и виж коя не е използвала сила при управлението на народите, които е завладяла? Я се осъзнай бе момко.. Много ясно, че 1 народ като е завладян е поробен.. Щом не си е в собствената държава със собствените управници, то той е поробен... Толкова много глупости изреждаш, а не виждаш, че реално не казваш нищо особено..
Активен