Airsoft Bulgaria Forum
Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Гиърбокс - чистене, смазване, шимване [ОСНОВИ]  (Прочетена 6675 пъти)

Barney

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 579
    • Профил

Тази тема, както и други във форума, пуснах с единствена цел да е полезна на някой колега. Целта ми не беше собственикът на форума, Мечу/Меч, да печели пари на неин гръб и на гърба на всички колеги. Вместо създаденото от всички тук да отива за развиване на хобито ни, то отива в джоба на Меч. Не мисля, че някой друг би си и помислил да направи подобно нещо. Не мисля и че някой друг на негово място би си правил каквото си иска, без изобщо да се съобразява с мнението на мнозинството от хора, които практикуват това хоби. Та - трия от форум Еърсофт България форум Мечката България. И явно от форуми - ще се минава във Фейсбук, където мисля и да кача изтритата от тук информация.
« Последна редакция: юли 14, 2016, 22:21:36 pm от Barney »
Активен
Форумът се превърна в персонална касичка на собственика, Меч, който реши на гърба на всички колеги да прибира пари, вместо те да отиват за развитие на хобито като цяло. Което едва ли някой друг тук би си позволил. Едва ли и някой ще пренебрегва мнението на мнозинството играчи, развиващи това хоби дълги години. Явно ще се минава във Фейсбук.

SenTineL

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 927
    • Профил
Re: Чистене, смазване и шимване на гиърбокс+пружини
« Отговор #1 -: февруари 22, 2013, 21:34:52 pm »

Аз бих добавил няколко неща :

1. Обезмасляването да се прави по-възможност с обезмасилетен спрей, който е под налягане (спрей за почистване на дискови спирачки например). По-този начин се маха всичко което може да се махне от дадения елемент.

2. За смазване на зъбните колела, според мене трябва да се използва една от следните три вида смазка - бяла литиева, тефлонова или графтна. Като моето мнение е, че бялата литиева е най-удачна за тази работата.

3. За решиминга подкрепям Гого.

4. Още трикове за подобряване на компресията са - намотаване на тефлонова лента на главата на цилиндъра, смяна на о-пръстена на главата на буталото и правилно обвазване на цилиндъра отвътре с полутечна силиконова смазка.

П.П За пружината съм много съгласен. С пружина М110 се прави без проблем с добра компресия и прецизна цев 122 м/с. В този пример, пушката не се затормозява при работа, не дава голямо натоварване на предната част на гиърбокса, позволява по-лесна работа на мотора и по-дълъг живот на гиърите и буталото. Изобщо аз съм фен на добрата копресия, а не на твърдата пУржина.

Поздрави
« Последна редакция: февруари 23, 2013, 01:01:56 am от SenTineL »
Активен

SenTineL

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #2 -: февруари 22, 2013, 21:44:44 pm »

Без да се сменява о-пръстена може да се "разтегне" като се постави върху цилиндъра и се нагрее за около минута със запалка (без да се докосва и от разстояние). След което да се остави за около 2 минути да изстине докато е върху цилиндъра. Препоръчително е да се ползва стар цилиндър, който няма да се слага в пушка, но реално на него нищо не му става, ако процедурата се направи правилно.

Активен

Crazy Something™

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3 778
    • Профил
« Отговор #3 -: февруари 22, 2013, 23:53:09 pm »

Поне вече знам на кой няма да си дам пушката. Полезна тема.
Активен

Barney

• Неактивен Неактивен
    • Профил

Ако администрацията реши за добре - мисля, че би било полезно да се изтрият всички мнения, без първото и само като има нещо за допълване/коригиране да се добавят в първото мнение.
Активен
Форумът се превърна в персонална касичка на собственика, Меч, който реши на гърба на всички колеги да прибира пари, вместо те да отиват за развитие на хобито като цяло. Което едва ли някой друг тук би си позволил. Едва ли и някой ще пренебрегва мнението на мнозинството играчи, развиващи това хоби дълги години. Явно ще се минава във Фейсбук.

Crazy Something™

• Rogue Warrior
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3 778
    • Профил

Вчера ми попадна един гиърбокс. Човека го донесе заради проблем.
Оказа се че фабрично гиърбокса не е шимнат като хората и вместо във шимингите едното събно колело се пилеше във шела на гиърбокса.
След като го е попрепилило малко, се е преместило и е почнало да лагерува на шиминга, но в този прекрасен момент колелото вече не е контактувало добре с мотора и е заминал пиньона.

Съветвам всеки купил си пушка да мине през едно отваряне на пушката за оглед и профилактика, не е ясно какво са сътворили братята китайци.

Очаквайте снимки.
Активен

kupona

• Планинец
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 724
    • Профил

Абсолютно вярно, най-често срещания проблем при китайците е некачественото шимване, което в последствие може да доведе до по-сериозни проблеми(най-вече финансови ;D).
Ако пушката, която сте купили не е гаранционна е много препоръчително да се отвори(от компетентен човек) и да се обслужи, а ако е гаранционна си я използвате с надеждата, че няма да се счупи нещо!

Поздрави :)

Kupona

П.П. Дори на пушки произведени от CYMA и ICS съм сменял зъбни колела, пиньони и др. заради лош шиминг!
Активен
"Малкия днес вика: Тате много вкусно готвят тия твоите приятели, почти като мама!" :-)))

jaza

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 304
    • Профил

Да кажа и аз нещо по въпроса,АК47 на сима,обслужено лично от Черния Тигър малко след като си го купих.Махане на гадната китайска смазка,почистване и смазване на ново,и така вече сигурно над 100 000 топчета изстреляни с него!!Засега никакви проблеми,надявам се и след още 100 000 да е ок !!!!
Активен

ivo7001

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
    • Профил

Зъбните колела с еволвентен профил (хеликъл гиърс) имат редица предимства пред обикновените с прави зъби - повече зъби са в контакт по всяко едно време, с по-голяма контактна площ, по-безшумни са. Недостатъкът им е в цената.

Barney, тука има смесване на понятия - еволвентен профил се отнася до профила (сечението) на зъба (http://roncho.net/p/s/gear/gear.htm), а helical gear (зъбно колело с наклонени зъби на български http://www.roymech.co.uk/Useful_Tables/Drive/Helical_Gears.html) до разположението на зъба относно оста на зъбното колело (или на образуващата на цилиндъра).
Активен

Barney

• Неактивен Неактивен
    • Профил

Прав си, има малко смесване на понятията, в случая става дума за частен случай, а да си призная - не съм работил с английските понятия и може би бъркам.

При зъбните колела за еърсофт, продавани и рекламирани като helical, част от зъбите са прави, част са наклонени, а част от зъбните колела са с еволвентен профил :

При това положение как е правилно да се наричат...не знам. :) Те си имат от всичко по нещо, хаха. За да няма объркване може би е добре наистина да коригирам.
Цитат
Комплектите зъбни колела, част от които са с прави зъби, част с наклонени, част са с еволвентен профил (в интернет магазините ще ги срещнете като "helical gears")

Активен

ivo7001

• Неактивен Неактивен
    • Профил

Чичко Ляо дето ги произвежда сигурно е lost in translation :D.
Активен

SenTineL

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил

В заключение - колкото по-мощна е пружината, толкова по-вероятно е :
 - да изгори моторът;
 - да се счупят зъбните колела;
 - да се счупи буталото;
 - да се прецака окабеляването;
 - да се прецака корпусът и лагерите;
 - да се съкрати живота на батерията, както и броя изстрели, които изстрелвате с едно зареждане;
 - да падне скорострелността;
 - да се прецака цилиндровата и буталната глава.

Последната седмица правих ремонти на 4 пушки ... и 4-те бяха "гръмнали" заради мощни пружини.
Пушка едно -счупено бутало
Пушка две - прецакани лагери, от което зверски джам и едно изпилено зъбче на спър гиъра
Пушка три - спукана глава на цилиндър
Пушка четири - спукан гиърбокс шел.

Което ми напомня, че спукания шел е често срещано явление при силни пръжини - 140-150 м/с и в комбинация с алуминиеви глава на цилиндър и бутало.

Изводите са повече от ясни. Мека пружина, добра компресия и пей сърце.
Активен

Barney

• Неактивен Неактивен
    • Профил
Гиърбокс - обслужване, поддръжка и ъпгрейд
« Отговор #12 -: юли 28, 2013, 01:36:46 am »

Информацията е поместена в първия пост, подредено и е добавено още инфо. Моля, ако може моите мнения тип-"." да се изтрият.
Не знам дали съм построил правилно упътването, ако нещо е неясно и хаотично, а и ако имате други забележки - пишете.
Активен

ivo7001

• Неактивен Неактивен
    • Профил
Re: Гиърбокс - обслужване, поддръжка и ъпгрейд
« Отговор #13 -: юли 28, 2013, 14:46:12 pm »

Относно шимването, за мен най лесният и логичен ред е :
  или

впрочем ,както е споменато в началото на първото видео с кое колело ще се почне е въпрос на личен избор.

ПП Barney, може би ще помислиш да направиш видео по статията си, на тубата има тонове такива, но на български не съм срещал.
ППП Поправен линк към тубата.
« Последна редакция: юли 28, 2013, 20:02:58 pm от ivo7001 »
Активен

Barney

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #14 -: юли 28, 2013, 18:30:10 pm »

Благодаря за отговора, Иво!

Ами, да, може би наистина е въпрос на избор последователността, аз съм свикнал от удобство (на мен поне така ми е по-удобно, де) да почвам в описания ред, за да мога да развъртам по-лесно колелата едно по едно. Но наистина може би си е до личен избор.

За видео - мислил съм си, може след време да направя.

П.С. Двата клипа, които си постнал, са еднакви.
Активен

Barney

• Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #15 -: май 19, 2014, 01:37:27 am »

Някои грешки - оправени, включени са и някои допълнения. И пак - ако имате някакви предложения или намерите грешки, моля, пишете. :)

П.С. Заглавието на темата е обслужване, поддръжка и ъпгрейд, ама като гледам...почти нищо не съм писал за ъпгрейд. Тия дни ще напиша туй-онуй.
« Последна редакция: май 19, 2014, 05:28:00 am от Barney »
Активен

Barney

• Неактивен Неактивен
    • Профил
Re: Гиърбокс - чистене, смазване, шимване [ОСНОВИ]
« Отговор #16 -: октомври 20, 2014, 15:04:26 pm »

По-горе, а и на много други места във форума, е написано, че е добре една пушка още с идването си да се обслужи. Е, наруших това правило и в ентусиазма, съпровождащ получаваето на ново оръжие, изстрелях няколкостотин топчета с новата с пушка. Оказа се, че шимването (стегнатостта на шайбите на зъбните колела) беше направо покъртително и всяко колело можеше да се мести осово с по няколко милиметра. И съответно при работа на целия механизъм, осите се изместват, контактната площ между отделните зъбни двойки намалява и се ограничава в периферията. Натоварването става неравномерно и резултатът можете да видите на тази снимка. Купих си нови колела, на JG (противно на реномето на марката като цяло, според мнения в западните форуми тези зъбни колела трябва да са доста здрави, засега нямам оплаквания) и шимнах правилно, което можех да направя и с фабричните колела.

Да, понякога дори не може и няколко пълнителя да изстреляш с чисто новата си пушка. Звучи дразнещо и абсурдно, но факт. Същата пушка на Драганчо или Петканчо може да е изстреляла и 5 пакета топчета без проблеми, което не е никаква гаранция, че и вашата ще има този късмет. А може и до много по-сериозни повреди да се стигне. Затова винаги обслужвайте или давайте за обслужване пушката си, преди да я ползвате (дори и пробни изстрели при пристигането).

Активен