Airsoft Bulgaria Forum
Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Здравейте, това е информационна база-данни на зараждането и създаването на еърсофта в България.

Към настоящият момент, този форум се ползва само като национален архив, а основната част на дискусиите са преместени в facebook. Поздрави,

Автор Тема: РПК - полезност и проблеми  (Прочетена 8688 пъти)

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8 019
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
РПК - полезност и проблеми
« -: август 20, 2013, 09:40:21 am »

Колеги, ползващи туй орудие на труда - какви са вашите фпечатления от туй нещо ?

Дуракоустойчивост, проблемни точки, желателни батерии и енергопоносимост, пълнители....

Говорим за моделите от средният клас - най-вече Сима.

:10x
Активен
Д-р Мечков Лечителят
психиатричен гинеколог на свободна практика;
лекува всякакви форумни заболявания

Pike'

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 429
    • Профил
Re: РПК - полезност и проблеми
« Отговор #1 -: август 20, 2013, 11:52:30 am »

Замбина и Драгстерът да кажат, но по мои наблюдения:
1. лесна поддръжка - калашник си е. Там проблеми няма, всички си е стандартно.
2. сравнително най-добра ергономика сравнено с всички останали картечници (макар че с малко условност се приема за картечница по игрите в чужбина). В смисъл - в сравнение с реплики на други оръжия за огнева поддръжка е здрава, лека и удобна за носене.
3. има лека грижа с дръм-маговете, ако не са читави. Има евтини дръм-магове, които трябва да се преокабеляват, има модели за CA, които не стават на другите, но като цяло - нещата с пълнителите и дръм-маговете са доста по-добре в сравнение с кутиите за другите картечници.
4. понеже си е калашник, може спокойно да се набие вътре V3 PS и да стане сенокосачка. Не че няма PS енджини и за други реплики на картечници, но по-рядко излизат in-stock.
5. външните части за корпуса се намират лесно и не са скъпи. Даже има и истински в уепънс трейдинг.

това е, което аз знам. Ако не се слага PS е добра идея човек да се запаси с втори гиърбокс - за игрите в чужбина, където ограниченията са други, вместо да си играе да сменя пружини. Понеже си е калашник, гиърбоксът се сменя за отрицателно време.

edit: забравих да упомена, че в Чехия Her Schlauf преокабели и смени изгорял двигател на замбовото рпк за под 5 минути преди мисия. С части взети от някакъв резервен калашник, който се таркаляше наоколо. След което сбрканио пак изби 2 дивизии зла гад :D :D :D
« Последна редакция: август 20, 2013, 13:27:00 pm от Pike' »
Активен
T.V.U. grawlix

Garga

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
    • Профил
    • Гаргов блог
« Отговор #2 -: август 20, 2013, 18:45:35 pm »

Прекрасно поддържащото оръжие (визирам поддръжка на отделението, в което се ползва). Винаги се чувствам добре, когато знам, че в отделението ми има едно такова. Относно употребата му, консумативите, батериите и т.н. - има точно 3 човека, които мога да кажат нещо - Цецо (Драгони), Даркъра и Замбо. В този ред ;)

Поздрави,
Г.
Активен
T.V.U.

"Would you die for this?"

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #3 -: август 20, 2013, 19:10:57 pm »

Снощи обсъдих дилемата ми и с Хавок-а: е ли по-учтиво да се закупи РПК-С или да се държи на стандарта с несгъваем приклад ?

Неговото мнение+3 мнения от редалайъс форума бе, че при сгъвайката съществува проблем със заключващият зъб на приклада.

Всеобщо е негативното отношение към произвежданите дръм-магове и тяхната дурако-неустойчивост. Решението е доколко в Мид-каповете ?

8)
Активен
Д-р Мечков Лечителят

zambo

• BorderWar
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 166
    • Профил
« Отговор #4 -: август 20, 2013, 20:44:42 pm »

РПК-то както каза Пайк е лесно за употреба и сравнително лесно за поддръжка. Всъщност ако го разглобиш и сглобиш няколко пъти ще стане съвсем лесно за поддръжка. В сравнение с МК43 е доста по-лесно да се свикне за употреба. Дръммаговете на Цима са добри за цената си ~115 лева, лично имах удоволствието да блъскам и разбия накрая един, който сега е на поправка разбира се. Пристигат от тайван гън на посочен адрес (няма освобождаване от митница) за около седмица. Самото РПК е повече от желателно да работи с бързомерец. Такъв може да се сложи по няколко начина, изпробвах ги всичките.
 1: със страничната релса - кобра
2: със смяна на газоотвода (който не е за РПК, защото такива просто не произвеждат за еърсофт) с такъв с релси, но е тегаво, защото трябва да си пили външната цев и намества новият газоотвод.
3: продават се 3-странни релси, които се сглобяват с винтове около цевта при газоотвода и става идеално. Като мога ще кача снимки.

Приклада събира всякакви ли-по батерии, но трябва да си внимава, защото е дървен и с  ремъкът може да стане някой фал.  Едва ли дървото е от най-здравите, не съм имал проблеми, но там се обръща внимание.
Базов модел на Цима има стахотни качества за неделна игра. С подобрения за 200-300 лева - цев, колела и компресия ставаа адски приятно.

Предимствата на РПК-то са, че:
 - по-леко е и се носи и употребява в сравнение с другите картечници по-лесно .
 - може да се ползва и като обикновенна карабина с мид капи.
 - 
« Последна редакция: август 21, 2013, 00:20:01 am от zambo »
Активен
T.V.U.

Pike'

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 429
    • Профил
« Отговор #5 -: август 21, 2013, 08:58:16 am »

Всеобщо е негативното отношение към произвежданите дръм-магове и тяхната дурако-неустойчивост. Решението е доколко в Мид-каповете ?
Ко? Не!
За да си ефективна редосеялка, а не просто голям калашник for looks си е нужно да си с дръм-маг.
Дръм-магове има различни модели и конструкции. Полимерните, като този, който взех на Даркъра страдат от изкъртване на зъба за закачане и кофти окабеляване. И двете са лечими доста лесно - след което проблеми нямаш.
Металните кетаятси са доста по-ок, но са по-скъпи и чат-пат си имат проблеми с окабеляването (бях купувал 2 такива за отборните картечници). И при тях проблемите са лесно лечими.
Отделно има и на Classic Army, които са много хубави, но за съжаление не стават на всички ерпеката.

Като цяло наблюденията ми са, че дръм-магове с излекувани детски болести след това не правят рецидив, надеждни са и подават без проблеми.
Активен
T.V.U. grawlix

zambo

• BorderWar
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #6 -: август 21, 2013, 20:18:40 pm »

Металните дръммагове са предпочитаният вариант. Като цяло сменянето на пружина е доста по-тегаво от в сравнение с м249. РПК-то обаче предлага поставянето на дълга цев и възможност за употреба с дръммаг и пълнител, което май е най-голямото му предимство. Аз се оборудвах с два дръммага и не мисля за проблеми от към пълнители. Ще поръчвам втори гиърбоск за ~120 лева на Цима, който дава 125 метра в секунда и ще го подобря, за да имам един за игри изискващи сила до 120 м/с и един до 140 м/с. И така се решават много проблеми.
РПК-то е дълго и изисква свикване при стрелба, но и м249 и мк43 изискват свикване.
Репликата на Цима е страхотна и с инвестиция от ~ 500-600 лева - бързомерец и релса -110 лева, 1-2 длъммага - 115-230 , подобрения по компресията и цев става едно адско оръжие, което може да се ползва като картечница или карабина, защото е по-леко от картечница.
« Последна редакция: август 22, 2013, 21:42:16 pm от zambo »
Активен
T.V.U.

darker

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 383
    • Профил
« Отговор #7 -: септември 03, 2013, 23:27:19 pm »

Репека + дръммаг = красота.

'Начи, мойто го имам от има-няма 18 месеца. CYMA, с ъпгрейди по буталната група. Счупих дватри дръммага, наистина са слабо място, трябва просто да се уцели читава бройка. Хубавото е, че всеки с АК около теб може да ти даде пълнител, и след десетина-петнайсет секунди да му го върнеш празен.

Специално за CYMA - мерникът и мушката са калпави. Крехък цам. Демек - чупливи. Трябва внимание. А прикладът е здрав. Доста приличен ламинат е. От известно време си нося ремъка вързан на гърлото на приклада, точно зад дръжката. Беше ме шубе да го оставям вързан за скобата отзад на приклада, да не го изкъртя, оказа се че така ми е по-удобно (триточков ремък, тактикуул)

Релсата отстрани приема стандартен монтаж за АК, отгоре се лепва бързомер и е чудно. От оптика не видях смисъл, щото обичам да поливам.

РПК-С не съм имал честта да употреблявам. Но с дължината на обикновеното РПК се свиква. Много малко над един метър е.

Начи - търсете читав дръммаг. И сте картечари, с всички произтичащи последици за големи игри - повече топчета, повече ФПС, по-голяма далекобойност от обикновен АК. То всъщност и без дръммаг става, но просто ще сменяте пълнители като изОглавени.

Батерии - ползвам всякакви. В комплекта на CYMA има NiMh батерия, която не е лоша всъщност. Осем-и-нещо волта.

LiPo - и 7.6, и 11.1 волта вършат работа. За РПК с неъпгрейднат гиърбокс може би 11.1 волта може би ще са множко.

Кофти момент е, че плочката на приклада (buttplate?!) се закрепва здраво с два винта, което прави смяната на батерия под обстрел леко трудна. Иска отвертка кръстачка или някакъв нож като минимум. Кухината е сравнително голяма - може би около 2 см широка, 4-5 см височина и поне 15 см дълбочина.
« Последна редакция: септември 03, 2013, 23:32:52 pm от darker »
Активен
T.V.U. Щатен мрънкач/Пиеница

Barney

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 572
    • Профил
« Отговор #8 -: септември 04, 2013, 19:30:14 pm »

Моите 5ст...
РПК - огромен плюс в еърсофта е, че частите, бидейки за АК, са лесно намираеми. Огромен, огромен плюс. Доста удобно и дурако-устойчиво (самото оръжие). Сравнено с други еър-картечници - по-дълго, по-леко. Относително. Двуногата е малоумна и не знам за човек с какъв ръст/дължина на ръцете е правена. Повечето хора я махат, на мен също ми се стори излишно тегло.
Смяната на батерията, за която спомена Даркър - да, доста тегаво е, че трябват интструменти, особено предвид естеството на оръжието (картечница = точи много батерия).
Мушката - наистина слабо място, което често се праска, както Даркъра каза. Последният я строши май именно в Чехия. ЦАМ е. Мерникът обаче е готин - заразлика от този за АК, има и хоризонтална настройка.
Бързомерец - за мен страничният монтаж е гаден, далеч по-добре е монтаж между цевта и газовата тръба, върху който се слага освен малко бързомерече и фенер, примерно.
Дръм-маговете - наистина въпрос на бройка. Често се трошат зъбите, както и гори електрическата част.
Впрочем, тема за размисъл...
Бойно АК - 30 патрона. Еърсофт АК с мидкап - 90 бибитки (примерно). Съотношение 1:3
Боен дръммаг - 100 патрона. Еърсофтски - 3000 бибитки. Съотношение 1:30...дръммаг-мидкап?

Конкретно ЦИМА 052 - великолепно оръжие.
Гиърбоксът - най-доброто, което китаецът може да предложи. С добро обслужане и някои други хитрини с М115-М120 пружина дава 135-140м/с. Често хората му слагат излишно мощни батерии, заради което горят мотори, много често. Че това е сравнително слабо място - факт, не е зле да се сложи един хай-торк марков мотор, който да издържи на натоварването. Ако човек има желание за малък ъпгрейд - окабеляването също не е сред най-добрите. С което се изчерпват нещата за предварителна смяна. Пипната, компресията е бетон.
Външно изработката е доста готина, създава яко усещане, в това число и затворът и пружината, които не присъстват на 048.
Батерия - с оглед горните препоръки, най-добре е 7.4V LiPo, минимум 1800-2000мАч.
Цевта фабрично е 500мм, но има мегдан за още 90мм.
Активен
Форумът се превърна в персонална касичка на собственика, Меч, който реши на гърба на всички колеги да прибира пари, вместо те да отиват за развитие на хобито като цяло. Което едва ли някой друг тук би си позволил. Едва ли и някой ще пренебрегва мнението на мнозинството играчи, развиващи това хоби дълги години. Явно ще се минава във Фейсбук.

Rider

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 122
    • Профил
« Отговор #9 -: септември 04, 2013, 23:38:21 pm »

Гледам, че има приятна промоция на това изделие в Taiwangun.

http://www.taiwangun.com/en/cm-052-cm

darker

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 383
    • Профил
« Отговор #10 -: септември 05, 2013, 10:16:24 am »

Барни, дългата двунога е заради дългия пълнител, иначе заорава. И не пречи, даже според мен така железото е по-балансирано. Иначе тежи отзад.
Активен
T.V.U. Щатен мрънкач/Пиеница

Barney

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 572
    • Профил
« Отговор #11 -: септември 05, 2013, 14:42:38 pm »

Барни, дългата двунога е заради дългия пълнител, иначе заорава. И не пречи, даже според мен така железото е по-балансирано. Иначе тежи отзад.

Имах предвид, че е дълга, но по-лошото - нерегулируема. Бях свикнал по едно време с една регулируема, Т-ПОД и тая ми идваше мега-ретро. :) За теженето...явно индивидуално.
Активен
Форумът се превърна в персонална касичка на собственика, Меч, който реши на гърба на всички колеги да прибира пари, вместо те да отиват за развитие на хобито като цяло. Което едва ли някой друг тук би си позволил. Едва ли и някой ще пренебрегва мнението на мнозинството играчи, развиващи това хоби дълги години. Явно ще се минава във Фейсбук.

zambo

• BorderWar
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #12 -: септември 05, 2013, 14:55:46 pm »

Изядох първия зъб на медбулски пистон с половин зъб и 2-ри липсващ след ~ 4к изстрела, с бавни колела и сток мотор. Сега чакам на Дийп Файър http://www.airsplat.com/Items/AC-UPI-DF-CPP20.htm и се надявам да "заспи".
Активен
T.V.U.

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #13 -: ноември 06, 2013, 23:39:33 pm »

Отново облизвам монитора, гледайки тайвнъгнските цими рпк-та....

За съжаление, класическият вариант вече е 245 евро. Някъде си бях записал цените от септември и сега
имам гадното чувство, че са повишени. Но пък за 195 евро дават черна сгъвайка. Холебая саааа  ???
Активен
Д-р Мечков Лечителят

Хикса

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 816
    • Профил
« Отговор #14 -: ноември 06, 2013, 23:58:53 pm »

дай да почакаме до коледа, кой знае, може и да ни се усмихне късмета
Активен
Шумков, Цветан Шумков.             It is good to be the King!                   Кеф цена няма!

Можно вечно смотреть на то, как горти огонь, как течет вода и как тебя пилит твоя жена!

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #15 -: ноември 07, 2013, 00:04:32 am »

Не тъ разбрах -  фсмисъл че ще делим твоите премиални по коледа ли ?
Активен
Д-р Мечков Лечителят

Хикса

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 816
    • Профил
« Отговор #16 -: ноември 07, 2013, 00:34:15 am »

ц, може да падне пак цената и да си вземем по една.
Активен
Шумков, Цветан Шумков.             It is good to be the King!                   Кеф цена няма!

Можно вечно смотреть на то, как горти огонь, как течет вода и как тебя пилит твоя жена!

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #17 -: февруари 06, 2014, 10:01:03 am »

Тъй....начи стана ясно, "Косачката" пристигна:

Сега предстои вътрешната нагласа за първичен ъпгрейд, с оглед посичане на вражи телеса  ;D

Приемам съвети спрямо моите кол...ия:
- вътрешна цев 500мм*590мм от 6.08 на 6.03 (дали да намалям диаметъра или ще се нахендря само на качествени топчета)
- хай торк мотор (?)
- пистон (може би мад бул)
- засега не предвиждам преокабеляване, а само тест на компресията

Поздрави,
Активен
Д-р Мечков Лечителят

=GHOST=

• Хиените
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2 320
    • Профил
    • http://s016.radikal.ru/i337/1108/00/7305fcde9f15.gif
« Отговор #18 -: февруари 06, 2014, 10:11:07 am »

Нозъл да речем на гардър.
Активен
Работя за да си спонсорирам хобито

Le Shlem

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2 479
    • Профил
« Отговор #19 -: февруари 06, 2014, 10:46:11 am »

Да речем и мотор на Гардър  ;D
Активен

nikeza

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 689
    • Профил
« Отговор #20 -: февруари 06, 2014, 10:50:14 am »

И Hop-up гума на Медбул.
Активен

Kreslyo

• Джентльмены удачи
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2 538
    • Профил
« Отговор #21 -: февруари 06, 2014, 11:01:04 am »

Задай си въпроса "Какво искам: РПК или снайпер който изглежда като РПК"...
Когато постигнеш мир и хармония със себе си, ще откриеш истината.  *7
Активен
Screamer

zambo

• BorderWar
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #22 -: февруари 06, 2014, 11:07:51 am »

Бърз мотор не е нужен според мен, с ЛиПо 11.1 3S над 20 C дава съвсем добра скорострелност за картечница.
Гоуста знае добре какво става с бърз мотор и нозъл на Гардър  :) . С хай торк мотор на Гардър счупва пистон на Гардър за под 400 изстрела и счупва пак за толкова зъби на Дийп Файър http://shop.ehobbyasia.com/deepfire-full-teeth-titanium-piston-for-v2-3-aeg-gearbox.html#.UvNOxvu2HWY .

Относно цевта, може да се смени, не е като да прави най-добрата група след ~30-тия метър.
Хубаво е да се прочисти от греста, защото я слагат с лъжица.
Общо взето за родни игри освен начална профилактика, смяна на цев, добра батерия и евентуално по-тежка пружина ще става идеално.

Съвет - ако ще подобряваш нещо, мисли за пълен ъпгрейд, репликата е балансирана чудесно и смяната с неподходящи части лесно води до проблеми.

Активен
T.V.U.

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #23 -: февруари 06, 2014, 11:13:40 am »

Съвет - ако ще подобряваш нещо, мисли за пълен ъпгрейд, репликата е балансирана чудесно и смяната с неподходящи части лесно води до проблеми.

Може би най-правилният съвет !
(подходящ за всички новаци и стари парчоци у еърсофта)

Засега ще я пратя на предварителна профилактика при майстора и няма да пипам нищо.
(освен може би, евентуално цевта)

Поздрави,
Активен
Д-р Мечков Лечителят

Joro Irl

• Marines
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 461
    • Профил
    • http://www.zahal.org/?a=326120
« Отговор #24 -: февруари 06, 2014, 11:58:43 am »

Смени цевта и гумата с правилните такива, примерно PDI, и ще имаш перфектна пушка, без да се налага да пипаш друго.
Активен