Airsoft Bulgaria Forum
Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Здравейте, това е информационна база-данни на зараждането и създаването на еърсофта в България.

Към настоящият момент, този форум се ползва само като национален архив, а основната част на дискусиите са преместени в facebook. Поздрави,

Автор Тема: Ревю на MREта и съставните им части  (Прочетена 15193 пъти)

Хикса

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 816
    • Профил
Ревю на MREта и съставните им части
« -: ноември 19, 2013, 12:57:31 pm »

В тази тема искам да споделим мненията си от различните видове манджи и допълнителни закуски, които носим или искаме да носим с нас по време на излет бил той 5 часов или 5 дневен. Не искам да се превърне в говорилня от типа - ти луд ли си, за 5 кинта аз в съседната кръчма мога да изям цяло прасе и тн.
Активен
Шумков, Цветан Шумков.             It is good to be the King!                   Кеф цена няма!

Можно вечно смотреть на то, как горти огонь, как течет вода и как тебя пилит твоя жена!

Хикса

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
Re: Ревю на MREта и съставните им части
« Отговор #1 -: ноември 19, 2013, 13:17:40 pm »

От седмица тествам ето тези пюренца. Купувам ги от Декатлон, там се водят плодови гелове, но честно казано те са си пюрета.

Цената за едно пакетче е 1.50 лева, а за кутия от 4 е 3.60 лева. По 90 ст на пакетче - не е тънко, но поносимо.

Като хранителна стойност - според мен засища колкото една голяма сочна ябълка. Не е прекалено сладка и не прекалено кисела. Доста добре е балансиран вкуса, ако успеете да превъзмогнете консистенцията на пюре :)

Удобно е за носене. Аз и Хорора носихме по едно такова на една неделна игра. Знаете как е - падни, стани, и тн. Нито той, нито аз спукахме пакетчето. Отваря се лесно и не може да се отвори само и да се разтече то раницата или джоба. След като се изсмуче и последната капка :) лесно се затваря отново и не заема много място като боклук.

Като заключение мога да кажа, че при желание може да се носят свежи плодове, но ако говорим за 5 дневен преход - 5 от тези ще ми дойдат много - по добре от 5 ябълки. Няма да се набият или да се развалят или да заемат много място. Тежестта си е колкото на ябълка - тежат си.
Определено ще ги нося в раницата.
Активен
Шумков, Цветан Шумков.             It is good to be the King!                   Кеф цена няма!

Можно вечно смотреть на то, как горти огонь, как течет вода и как тебя пилит твоя жена!

Хикса

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #2 -: ноември 22, 2013, 13:11:02 pm »

Благодарение на Цецо Гоуста имах удоволствието да опитам МРЕ меню 7 или Menu 7 Brisket Entree.

Да кажем очаквах много по-лошо качество на храната. На много места хората са доста негативни спрямо точно тези храни - тъпкани с консерванти и химия. Може би са прави. Имаше няколко неща, които едва успях да преглътна, но като цяло храната не бе никак лоша.

За съжаление забравих да снимам всичките съставки, затова ще ползвам снимка от нета

Какво включваше това меню:

- основно ядене - телешко
- подгряващ елемент - на карабитна основа. Много добре топли
- бисквита
- бисквита с М&M
- сирене за мазане - Cheese spread
- бисквити тип кракер - 2 броя
- "лимонада" на прах
- какао на прах
- масло на прах
- салфетки - мокри и сухи
- лъжица
- "шоколадчета" - 2 на брой
- дъвки - две на брой
- плик за разтваряне на лимонадата
- барбекю сос
- сол

Телешкото беше доста добро. Затоплих го и реших да му добавя сиренето - голяма грешка. Сиренето е изключително солено и от там цялото ядене стана много солено. Ако изключим грешката със сиренето Телешкото беше много добро. Порцията сама по себе си е малко, но като се прибавят и бисквитите - нещата се нареждат.

Бисквитата бе солено - сладка и миришеше на памперса на новородено :) имам опит с памперси и миризми. Едва я изядох. Честно казано, ако съм много гладен, то може би ще я изям, иначе няма да повторя. Като количество бисквитата е доста голяма и засищаща. Горе-долу половин земел от Била.

Бисквита с М&M - тази бисквита е с големината на по-горната, но това е единствената прилика. На вкус и мирис е много добра. Курабия с добавени бонбони М&M. Повече няма какво да се каже :) Нея с удоволствие я изядох.

Сирене за мазане - както казах много солено, а аз ям солено. Следващият път ще намажа кракера с него, за да може да попие малко от соленият вкус.

Бисквити тип кракер - доста големи, колкото дланта ми. Питателни и вкусни, не мога да се оплача от тях.

Лимонада на прах - ми мирише на химия и има вкус на Нестле Нести :) няма да се учудя, ако са направени от едни и същи мат'ряли. Изпих го, но не е нещо, което ми хареса много.

Какао на прах - отврат! Мирише на яка химия и не можах да го изпия цялото. Това ще го изпия, само ако умирам от глад.

Масло на прах - добавих го към телешкото. Не видях да има кой-знае каква вкусова промяна.

Шоколадчета - това си е чиста проба енергийна бомба. Два броя по 14 гр, но вътре има яко захар и царевичен сироп. Като карамел Му - мек и се лепине по зъбите :) Яко сладко и яко моментална енергия.

дъвки - тука ударих на греда. Те са канелени, а аз от канела не понасям.

Сос барбекю - мноооого добър. Него си го запазих за вечеря с една хубава пържола :)

Впечатления на "изхода" :)
Разделих менюто на 2 части, за да видя как ще действа основното ядене на перисталтиката и след това бисквитите. Резултата е: Edit: След изследване на "проблема" се оказа, че не МРЕто, а това, което хапнах след това създаде газовите проблеи

Ако някой е пробвал други менюта или храни, нека сподели.
« Последна редакция: декември 19, 2013, 23:47:02 pm от X »
Активен

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8 019
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #3 -: ноември 22, 2013, 13:18:27 pm »

Браооо на детето, всичко си е изяло  ;D

Хайде сега ми кажи, това ядене 12 или 24 часов порцион е реално погледнато ?

Поздрави,
Активен
Д-р Мечков Лечителят
психиатричен гинеколог на свободна практика;
лекува всякакви форумни заболявания

Rebel

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 783
    • Профил
« Отговор #4 -: ноември 22, 2013, 13:24:23 pm »

Браооо на детето, всичко си е изяло  ;D

Хайде сега ми кажи, това ядене 12 или 24 часов порцион е реално погледнато ?

Поздрави,

"И така започна скандалът..." :D :D :D :D

Х, кажи наистина таз храна за колко време е достатъчна, да...както и някаква крайна оценка за продукта. Мерси :)
Активен
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Sir Winston Churchill
British politician (1874 - 1965)

Хикса

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #5 -: ноември 22, 2013, 13:44:03 pm »

Веднагически отговарям на въпроса - едно такова за 24 часа няма да ми стигне, но две такива ще са ми в повече за 24 часа. според мен един пълен порцион + още едно основно ядене и задължително сушени плодове + 100 гр ядки.

Като крайна оценка:

Приготвяне - 10 от 10. Не губиш почни никакво време да окомплектоваш и да готвиш. Ядеш на крак или седнал под някое дърво :)

Носене 6 от 10. много боклук има това. Всичко е опаковано и пак след това опаковано и след това отново опаковано... За брата хАмериканец може и да не е проблем да тича и да ръси боклук, но аз не мога така. Всичко си вземем и си го нося обратно. Но не е много тежко. Трудно ще се побере в багажната система. Трябва ти да имаш от най-големите джобове и пак, ще трябва да го разбиеш на няколко части.

Вкусови качества 8-10. Тая бисквита и какаото дърпат надолу. Иначе останалото е вери гуд

На "изхода" Edit: 9 от 10. Оказа се, че основния виновник за "газовата" атака бе допълнителното дохранване :)

Тотал: 8 от 10. Ако мога да взема само основната манджа, и да си добавя кракери, шоколадови барчеа и тн по мой избор, то тогава това ще е моят избор за изхранване в гората.

« Последна редакция: декември 19, 2013, 23:51:25 pm от X »
Активен

Дилян

• Планинец
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 487
    • Профил
« Отговор #6 -: декември 17, 2013, 15:59:44 pm »

Здравейте, колеги! Нощта мина и реших да споделя впечатленията си от вчерашния ми опит със MRE MENU 16 PORK RIB.

За съжаление се сетих да снимам съставките СЛЕД като ги изконсумирах :) .

Пакета включва:
- предястие супа – Potato cheddar soup with bacon (супа с чедър и бекон)

- основно ядене – Pork rib (свински ребра)

- разтворима напитка – (Beverage powder fruit punch)

- енергийна бисквита със сушени плодове – (cran-apple ranger bar)

- сирене за мазане – (Cheese spread)

- пшеничен сухар – (wheat snack bread) -2 броя

- барбекю сос

- бонбони М&M
- лимонада на прах
- салфетки - мокри и сухи
- лъжица
- дъвка – 2 броя
- йодирана сол
- химически подгряващ елемент – леко мирише на карбид при използване.

Свинските ребърца бяха вкусни. Приличат на леко запечено русенско варено.
Изядох ги със соса за барбекю и двата пшенични сухара.
За сухарите ме учуди факта че бяха доста меки и вкусни.
Суптичката също бива. Зеленикаво-жълта и с консистенция на повръщано, но иначе вкусна. Усещат се парченцата картофи и бекона.
Енергийната бисквита е с пълнозърнесто брашно и парченца сушени плодове. Много крехка, вкусна и сладка.
Бонбоните М&M няма какво да ги коментирам. Супер са.

Сирене за мазане – Също много ми хареса. Бие на топено сирене, но е със силен вкус на кашкавал. (То май си е кашкавал,де.)

Лимонада на прах – както казва колегата Х - вкус на Нестий и химия.
Разтворимата напитка – Трябваше да е с вкус на Плодов пунш нооо.. Тук пак съм съгласен с Х-са - Мирише на химия яко. На мен ми докара даже малко на мастило.

Дъвките и моите се оказаха канелени,но на мен вкуса ми хареса.

Сос барбекю – за мен си е кетчуп.

Впечатления:
След хранене се почувствах доста дееспособен без да ми е тежко на корема. На изхода никакви проблеми. Само газификацията наистина малко се повиши,но нищо страшно! :)
В сравнение с консервите , които ми дават сега на дежурство е, като вечеря в ресторант. ;)

Според мен нормалната доза е 2-3 пакета на денонощие.

На гърба на опаковката на основното пише ,че енергийната стойност на пакета е 1200-1300 калории. А на мъж на ден средно са нужни 2800 – 3600 калории.

Мисля ,че бих изкарал и с два пакета на ден.
Активен

Чичо Скрудж

• Джентльмены удачи
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 185
    • Профил
« Отговор #7 -: декември 17, 2013, 21:19:08 pm »

Преди 3 години, когато опитах това меню, супата беше от миди. Пак от тогава, след като пробвах свинските ребра с тоя сос(който си е кетчуп)- вече си ям русенското варено с кетчуп, супер е! :)
Активен
T.V.U.

Danit72

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
    • Профил
« Отговор #8 -: декември 17, 2013, 21:22:07 pm »

абре хора стига хвърляйте излишни пари  ;)
направете си сандвичи  ;D ;D ;D
поздрави
Активен

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #9 -: декември 17, 2013, 21:45:38 pm »

Аха, да...те щото сандвичите ги дават безплатно на Централна гара.... :3:2
Активен
Д-р Мечков Лечителят

Дилян

• Планинец
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 487
    • Профил
« Отговор #10 -: декември 17, 2013, 23:19:21 pm »

Пакетите са от "братската" американска армия,от едно съвместно учение в Германия. А и незнам колко траят сандвичите , но пакетите траят доста. Не съм ги купувал. Като ми дойде настроението, ще опитам друг вид и ще пиша.
« Последна редакция: декември 17, 2013, 23:24:36 pm от Дилян »
Активен

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #11 -: декември 18, 2013, 00:28:07 am »

Непременно опитай вегетарианата, мисля, че беше №3.
Бутахме се, кой първи ще я докопа от кашончето.. ;D
Активен
Д-р Мечков Лечителят

Kreslyo

• Джентльмены удачи
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2 538
    • Профил
« Отговор #12 -: декември 18, 2013, 00:35:40 am »

И ти беше пръФ... особено за сокчето... ;)
Активен
Screamer

Хикса

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #13 -: декември 19, 2013, 23:44:17 pm »

Така,
Най - накрая имам малко време за да ракажа впечатленията си от MREто закупено от evaq8.co.uk

Ето това пробвах
http://evaq8.co.uk/Chicken-Massaman-Potato-Ready-To-Eat-Boil-in-the-Bag-Meal.html

стоплих MREто с помоща на flameless ration heater
http://evaq8.co.uk/FLAMELESS-RATION-HEATER-Turns-A-Wet-Meal-Into-A-Self-Heating-Meal.html

Температурара на въздух беше -2С, но хитъра се справи перфектно. След 6 минути имах вече гореща манджа и при това доста вкусна.

Когато налях водата в хитъра, реакцията започна много бурно. Развитата температура бе много висока - не можах да държа плика в ръка. Когато се затвори с лепката, плика може да се носи в багажната сисема - има вероятност да излезе вода, но е доста малка.

На вкус Кърито бе доста добро и с няколко безсолни кракера - 5 по-точно, натришени направо в яденето (сори, забравих да ги снимам) се заситих доста добре. Трябва да си призная, че бе малко люто, но е поносимо.

Нямам оплаквания на "исхода".

Колко струваше това начинание:
MREто: £3.49
flameless ration heater: £1.20

Тотал: £4.69 + 2.2 лв за транспорт. За един топъл обяд, никък не е зле. бисквитите са 20 стотинки макс.

Приготвяне - 10 от 10. Не губиш почни никакво време да окомплектоваш и да готвиш. Ядеш на крак или седнал под някое дърво :)

Носене 10 от 10. Лесно се носи, боклуците се прибират много лесно и без проблемно. Леко е и се побира даже и в малък джоб на багажната система.

Вкусови качества 10-10. Въпреки, че е леко люто, все пак е доста вкусно.

На "изхода" 10 от 10. Никъв проблем.

Определено, ако не мога да си набавя само манджата на Хамериканското MRE, това ще ми е основното ядене

Лек минус - имат само 5 вкуса. Малко бедно, ако питате мен.

Тотал: 10 от 10.
Активен

Хикса

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #14 -: януари 06, 2014, 15:20:30 pm »

След като опитах 3 консерви на Компас, реших да опиша Счепетлението си.

Снимки няма да показвам - имам само две думи да кажа - Нямам Думи! Първите две консерви - боб с наденица и грах със телешко поне не миришеха на развалено, но на изхода си бе трагедия. Третата консерва - шкембе чорба направо си смърдеше на лайна като я отворих. Не знам как ги ядете тези гадости. Аз не успях да се реша да я опитам - направо я изхвърлих.

Извод - заеби консервите, ще си пазарувам вносни стоки, поне те не вонят толкова гадно.
Активен

Barney

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 572
    • Профил
« Отговор #15 -: януари 06, 2014, 16:27:26 pm »

Ммм, бах. Не съм имал проблеми с мирис, вкус и...остатъчно щипене, хаха. Може би е въпрос на стомах. Има нещо, което е много по-вкусно - консерви Хайнц с боб и кюфтенца/боб и наденица. Супер вкусно, евтино/2лв, може би е въпрос на личен избор. Аз лично си държа 5 на "склад", като се окаже, че нямам манджа да не умра от глад, хаха.
Неразбиваемостта на консервата също е готин плюс.
Активен
Форумът се превърна в персонална касичка на собственика, Меч, който реши на гърба на всички колеги да прибира пари, вместо те да отиват за развитие на хобито като цяло. Което едва ли някой друг тук би си позволил. Едва ли и някой ще пренебрегва мнението на мнозинството играчи, развиващи това хоби дълги години. Явно ще се минава във Фейсбук.

MOTORHEAD

• Marines
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 301
    • Профил
« Отговор #16 -: януари 06, 2014, 17:22:21 pm »

Третата консерва - шкембе чорба направо си смърдеше на лайна като я отворих.

Ти баш по време на коледно новогодишната кулинарна вакханалия ли намери да я тестваш?

Не знам как ги ядете тези гадости.
Не съм я ял.Но съм чувал, че гладът бил по силен от тока.

BTW . Като умножих сумата на английското MRE по 30 ( за 1 месец ) , се получава повече от с 50 лв повече от минималната работна заплата за Р.Б. За справка само... :sorry
Активен

Danit72

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
    • Профил
« Отговор #17 -: януари 06, 2014, 17:42:39 pm »

Затова сандвичите са по-добрия избор преди и по време на игра,
пък и траят 1-2 дни без проблем.  :D
И си ги правиш сам за 5 мин...
 :9:0
Активен

Garga

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
    • Профил
    • Гаргов блог
« Отговор #18 -: януари 06, 2014, 18:37:45 pm »

Ми сандвичи да, ако ще разчиташ на тях максимум 1 ден..... инак забрави.
Активен
T.V.U.

"Would you die for this?"

Markov G

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 167
    • Профил
« Отговор #19 -: януари 06, 2014, 19:49:51 pm »

Мммм - мааалко сравняваме кон и крава.
В едното има основно разварени и консервирани бобови култури, в другото пиле и картофи, после  "ама защо има разлика в митническия режим за експорт" ... (между другото, хубавата наденица е пазарна рядкост попринцип, а в полуфабрикат досега не съм попадал на изделие "натюрел" изобщо, никогда, jamais, ever!)
Едните консерви са рецепти дето си ги ял 1001 пъти в домашно изпълнени и имаш много ясна представа какъв трябва да е вкуса на "вкусен" образец. На другия бъркоч едва ли си попадал някога, а и да си, ще да е било "нещо, ама не точно същото, с къри". Отделно, че изборът на силно интензивни вкусове - люто + горчица, къри и кокосово мляко, много успешно "крие" най-различни кулинарно-химически недъзи.
Относно шкембето в консерва, макар и да не съм опитвал на Компас, ял съм го още в епохата на Булгарплод и Родопа, и в по-ново време в консерва, буркан и дори "твърдо" като желе за топене от нещо като салам  - ... е не става същото. Явно има някаква технологична особеност, но като е студено винаги мирише ... странно, като се стопли ... хем прилича, хем няма нищо общо, а и за капак идва без оцет, чесън и люто... то просто си е друга губерния.
Активен
Memento mori.

Хикса

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #20 -: януари 07, 2014, 09:07:35 am »

Марков,
малко си ме разбрал грешно. Консервите с изключение на шкембето нямаха лош вкус, а и аз не сравнявам домашните манджи с консервата, естествено, че консервата не може да се доближи до готвеното на жена ми. Въпроса е - стават ли за ядене и дали след това няма да си навлечеш повече проблеми отколкото ползи. Ако те хване дрисък по баира, то това си е приключение от съвсем друг тип и ще се съгласиш с мен, че не е една от целите :)

Моят личен опит с манджата от консерва - не е много положителен с изключение на Ханц. Явно слагат нещо вътре, защото боба им е изключително добър. Но това е друга тема.

Моторхед, аз МРЕ не ям всеки ден :) но ако сметнем колко ми излиза един обяд в "закусвалнята" до офиса, то с ръка на сърцето си признавам, че британското МРЕто, барабар със всичките му добавки - кракери и тн не излиза кой-знае колко по - скъпо. Какво да ти кажа - порция мусака 4.50 лева, пилешка пържола 3.30 и гарнитура още 2.50

Както се казва на вкус и цвет товарищей нет. Аз консервите ги оставям, нещо не ми понасят и ще карам на вносно. 10 порции за 4 дена няма да ме разорят.
Активен

Меч

• Администратор
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
    • AirsoftBulgaria
« Отговор #21 -: януари 07, 2014, 09:20:59 am »

Мноо скъпа тази мусака бре!  ;D

*4
Активен
Д-р Мечков Лечителят

Хикса

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #22 -: януари 07, 2014, 09:40:42 am »

Мноо скъпа тази мусака бре!  ;D

*4

брат, на мен ли ми го казваш. тези са кожудери. Ебем ти стандарта! Ама нали сме европейци
Активен

Markov G

• Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1 167
    • Профил
« Отговор #23 -: януари 08, 2014, 01:45:45 am »

???Бре, това с агрегатното състояние за мен е откровение - предполагах, че визираш работата на метан-станцията, но явно не точно.
Поне аз такава реакция не съм изпитвал, при все че не веднъж и дваж ми се е случвало за по 2-3 дни да съм основно на пилешко/телешко с грах/картофи, мусака и кифтета со боб.
Да няма намеса на странични фактори?
Активен
Memento mori.

Хикса

• Орловци
  • Неактивен Неактивен
    • Профил
« Отговор #24 -: януари 08, 2014, 09:37:25 am »

Явно чужденците правят кльопачка за по-изнежени стомаси, като моят. Иначе като пробвам консерва не мешам с друго. На обяд консервичка и до няколко часа вече имаше резултат. И след няколко дена другата и пак същия резултат.

Имам още 4-5 консерви в багажника на колата - и тях ще ги пробвам, но като гледам ефекта няма да е по-различен.
Активен